Okul öncesi eğitim almakta olan 48-72 ay grubu çocuklarda problemli teknoloji kullanımı ile sosyal yetkinlik ve davranış düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of problematic technology use and social competence and behavior levels in 48-72 month group children receiving preschool education
- Tez No: 882566
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN ÜNSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmanın amacı; okul öncesi eğitim almakta olan 48-72 ay grubu çocuklarda problemli teknoloji kullanım düzeyinin belirlenmesi, ilişkili olduğu düşünülen bazı değişkenlerin incelenmesi ve sosyal yetkinlik ve davranış düzeyleri ile problemli teknoloji kullanımı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışma, 01.01.2023–01.04.2024 tarihleri arasında Eskişehir ve Bolu'da hizmet veren anaokullarında öğrenim görmekte olan çocukların ebeveynleri ve öğretmenleri üzerinde gerçekleştirilen bir karma yöntem araştırmasıdır. Çalışma grubu 883 ebeveyn ve 66 öğretmenden oluşmuştur. Nicel verilerin toplanmasında hazırlanan anket formlar kullanıldı. Çocukların problemli teknoloji kullanımları ÇPTKÖ, sosyal yetkinlik ve davranış düzeyleri ise SYDD-30 Ölçeği ile değerlendirildi. Nitel verilerin toplanmasında ise yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanıldı. Elde edilen nicel veriler Mann Whitney U testi, Kuruskal Wallis testi, Spearman korelasyon analizi ve çok değişkenli lineer regresyon analizi ile değerlendirildi. Nitel veriler ise betimsel ve sistematik olarak analiz edilerek yorumlandı. Bu çalışmada çocukların ÇPTKÖ'den aldıkları puan ortalaması 55.1±14.9 olup, problemli teknoloji kullanımı düzeylerinin orta seviyede olduğu söylenebilir. İkamet edilen şehir, ebeveyn yaşı ve medeni durumu, çocuğun evde teknolojik aletlerle geçirdiği süre, kullandığı içeriği ebeveynin kontrol etmesi, okula uyum ve teknolojik bir alete sahip olma durumlar problemli teknoloji kullanımı ile ilişkili faktörler olarak saptandı. Çocukların problemli teknoloji kullanımı düzeyleri ile sosyal yetkinlik ve davranış düzeyleri arasında negatif yönde zayıf bir ilişki olduğu gözlendi. Ebeveynlere ve çocuklara problemli teknoloji kullanmanın olumsuz sonuçları ve bundan kaçınmak için eğitim etkinliklerinin düzenlenmesi ve çocukların aktif katılımlarının sağlanması faydalı olabilir. Çocukların sosyal yetkinlik ve davranışlarının daha olumlu olabilmesi için eğitimler yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the level of problematic technology use in 48-72-month-old preschool children, to examine some variables thought to be related, and to evaluate the relationship between social competence and behavior levels and problematic technology use. The study is a mixed-method research conducted between 01.01.2023-01.04.2024 on parents and teachers of children attending kindergartens in Eskişehir and Bolu. The study group consisted of 883 parents and 66 teachers. Questionnaires were used to collect quantitative data. Children's problematic use of technology was assessed with the PTUS-YC, and their social competence and behavior levels were assessed with the SCBS-30 Scale. A semi-structured interview form was used to collect qualitative data. The quantitative data obtained were evaluated with Mann Whitney U test, Kuruskal Wallis test, Spearman correlation analysis and multivariate linear regression analysis. Qualitative data were analyzed and interpreted descriptively and systematically. In this study, the mean score of children's scores on the PTUS-YC was 55.1±14.9, and it can be said that their level of problematic technology use is at a moderate level. The city of residence, age and marital status of the parents, the amount of time the child spent with technological devices at home, parental control of the content used, school adaptation and having a technological device were found to be factors associated with problematic technology use. A weak negative correlation was observed between children's problematic technology use levels and their social competence and behavior levels. It may be useful to organize educational activities for parents and children about the negative consequences of problematic technology use and to avoid it and to ensure the active participation of children. Trainings can be conducted for children to have more positive social competence and behavior.