Yaşlı bireylerde evcil hayvan tutumları yalnızlık düzeyleri ve ilişkili faktörler
Pet attitudes, loneliness levels and related factors in elderly individuals
  1. Tez No: 882567
  2. Yazar: ELİF EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHŞAN ÇEVİK AKYIL, PROF. DR. FİLİZ ADANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışma yaşlı bireylerin evcil hayvan tutumunun yalnızlık algısı ve ilişkili faktörleri değerlendirmek ve belirlemek amacıyla gerçekleştirildi . Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki araştırmanın evrenini Antalya ili, Konyaaltı ilçesinde yaşayan 18364 yaşlı, örneklemi ise 300 kişi oluşturdu. Araştırma verileri 01.01.2023-01.04.2023 tarihleri arasında ev ziyareti yolu ile toplandı. Araştırmada Demografik Bilgi formu, Evcil Hayvan Tutum Ölçeği (PTÖ) ve Yalnızlık Algısı Ölçeği (YÖ) kullanılarak veriler toplandı. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Veriler paket Statistical Package for the Social Sciences Version 22 programına kaydedilerek analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, korelasyon analizi, one way ANOVA ve t testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the pet attitude of elderly individuals, their perception of loneliness and related factors. Materials and Methods: The population of the cross-sectional study consisted of 18364 elderly people living in Antalya province, Konyaaltı district, and the sample consisted of 300 people. Research data was collected through home visits between 01.01.2023 and 01.04.2023. In the study, data were collected using the Demographic Information Form, Pet Attitude Scale (PTS) and Loneliness Perception Scale (LS). Data were collected by face-to-face interview method. The data were analyzed by saving the package into the Statistical Package for the Social Sciences Version 22 program. Numbers, percentages, correlation analysis, one way ANOVA and t tests were used to analyze the data.