Yükseköğretimde uluslararasılaşma politikalarının değerlendirilmesi ve Türkiye için öneriler
Evaluation of policies for higher education internationalization and suggestion for Turkey
- Tez No: 882574
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yükseköğretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ülkelerde nitelikli insan gücüne duyulan ihtiyacın artması ile birlikte yükseköğretim alanında uluslararası faaliyetler ve işbirlikleri giderek daha fazla önem kazanmış, yükseköğretimin uluslararasılaşması bağlamında geliştirilen politika ve stratejiler ülkelerin yükseköğretim sistemlerinin başarısında belirleyici bir etken haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, uluslararası öğrencilerin ülke seçiminde etkili olan kişisel faktörler ile ülkesel koşulların derinlemesine tetkik edilmesi, öğrencilerin ülke/kurum seçiminde etkili olan temel motivasyon kaynaklarının belirlenerek, ulusal politika ve stratejilerin tasarlanmasıdır. Çalışma kapsamında, literatür taraması yapılarak öğrenci tercihlerini etkileyen çekme faktörleri detaylı olarak irdelenmiş, öğrencilerin temel motivasyon kaynaklarını ölçen nicel veriler anket yöntemi ile elde edilmiş, kuramsal tespitlerle anket sonuçları karşılaştırılarak bulgulara ulaşılmıştır. Erişim boyutuna yönelik önemli çekme faktörleri, uluslararasılaşma alanını yükseköğretimde öğrenci değişimi başta olmak üzere çok yönlü boyutları ile yükseköğretim sistemlerine destek mekanizması olarak tasarlayan ülke örnekleri dikkate alınarak irdelenmiştir. Yapılan analizler sonucu Türkiye'deki eksiklikler ve sorunlar belirlenmiş, dünyada uluslararası öğrenci havuzundan en yüksek payı alan ülkelerdeki uygulamalar incelenerek, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarının uluslararasılaşma bağlamındaki sorunlarının çözümüne yönelik politika önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
International activities and cooperation in the field of higher education have become more and more important with the increasing need for qualified work force in many countries. Therefore, the policies and strategies developed in the context of the internationalization of higher education have become a determining factor in the success of the higher education systems of the countries. The aim of this study is to make an in-depth analysis of personal factors and national conditions that affect international students' choice of country and to design national policies and strategies by determining the main sources of motivation of students' choice of country/institution. Within the scope of this study, literature review is done to examine in detail the pulling factors affecting student preferences, quantitative data is gathered by measuring the basic motivation sources of the students through survey method, comparison is made between the results of the questionnaire and theoretical findings. The important pull factors for the access dimension are examined by taking into account the examples of countries that have designed the field of internationalization as a support mechanism for higher education systems with its multifaceted dimensions, especially student exchange in higher education. As a result of the analyses, deficiencies and problems in Turkey were determined, practices in the countries with the highest share of the international student pool in the world were examined, and policy recommendations were developed to solve the problems of higher education institutions in Turkey in the context of internationalization.