Kronik bel ağrısı olan sporcularda pliometrik egzersiz eğitiminin etkinliği: Randomize kontrollü çalışma
Effectiveness of plyometric exercise training in athletes with chronic low back pain: A randomized controlled trial
- Tez No: 882598
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CAVLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bulut, M. (2024). Kronik Bel Ağrısı Olan Sporcularda Pliotmetrik Egzersiz Eğitiminin Etkisi: Randomize Kontrollü Çalışma, Yüksek Lisans Tezi, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. Bu çalışmanın amacı, kronik bel ağrısı olan sporcularda pliometrik egzersiz eğitiminin etkilerini incelemektir. Çalışmaya toplam 32 kişi (15 erkek, 17 kadın) katılmıştır. 18-25 yaş aralığında olan katılımcıların yaş ortalaması 20.59±1.91 yıldır. 32 sporcu randomizasyon yöntemi ile iki gruba ayrılmıştır: Çalışma grubu(n:16) ve kontrol grubu (n:16). Katılımcıların ağrı şiddetini değerlendirmek için Vizüel Analog Skala (VAS), özürlülük durumlarını değerlendirmek için Oswestry Özürlülük İndeksi(OÖİ), statik denge düzeyini değerlendirmek için Flamingo Denge Testi (FDT), Kas kuvvetini ölçmek için Manuel Kas Testi, Kas kısalığını değerlendirmek için Manuel Kısalık Testleri, esnekliği ölçmek için Otur &Uzan Testi, fonksiyonelliği değerlendirmek için Vertikal Sıçrama Testi ve Mekik Koşu Testleri kullanılmıştır. Her iki grup katılımcıları 6 haftalık (haftada 3 gün) fizyoterapi programına alınmıştır. Çalışma grubu fizyoterapi programına ilave olarak pliometrik egzersiz programına alınmıştır (6 hafta, haftada 3 gün). Tedavi programı sonrasında her iki grupta tüm parametrelerde iyileşme olduğu belirlenmiştir (p ≤0,05). Gruplar birbiriyle karşılaştırıldığında; tüm parametrelerde pliometrik egzersiz programına alınan çalışma grubuna katılan bireylerin kontrol grubuna kıyasla daha anlamlı gelişmeler gösterdiği saptanmıştır (p ≤0,05). Kronik bel ağrılı sporcularda standart fizyoterapi programına ilave edilen pliometrik egzersiz eğitiminin tedavi etkinliğini arttırdığına karar verilmiştir. Sporcularda kronil bel ağrısı nedeniyle azalan performansı arttırmak amacıyla pliometrik egzersizlerin tedavi programına eklenmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Bulut, M. (2024). The Effect of Pliotmetric Exercise Training on Athletes with Chronic Low Back Pain: Randomized Controlled Study, Master's Thesis, Biruni University Graduate Education Institute, Istanbul. The aim of this study is to examine the effects of plyometric exercise training on athletes with chronic low back pain. A total of 32 athletes (15 men, 17 women) participated in the study. The average age of the participants (between the ages of 18- 25) is 20.59±1.91 years. 32 athletes were divided into two groups by randomization method: Study group (n:16) and control group (n:16). Visual Analog Scale (VAS) to evaluate the pain intensity of the participants, Oswestry Disability Index (ODS) to evaluate the disability status, Flamingo Balance Test (FDT) to evaluate the level of static balance, Manual Muscle Test to measure muscle strength, Manual Shortness Tests to evaluate muscle shortness, Sit & Reach Test was used to measure flexibility, Vertical Jump Test and Shuttle Running Test were used to evaluate functionality of the athletes. Participants in both groups were included in a 6-week (3 days a week) physiotherapy program. In addition to the physiotherapy program, athletes in the study group were included in a plyometric exercise program (6 weeks, 3 days a week). The results of this study showed that there were improvements in all outcome measures in both groups after the treatment program (p ≤0.05). When the two groups were compared to each other; it was determined that athletes of the study group, who received the plyometric exercise program, showed more significant improvements in all parameters compared to the control group (p ≤0.05). It was decided that plyometric exercise training added to the standard physiotherapy program increased the treatment effectiveness in athletes with chronic low back pain. We recommend that plyometric exercises can be added to the physiotherapy program in order to increase the performance of the athletes suffering from chronic low back pain.