Factors impacting employee engagement
Çalışan bağlılığını etkileyen faktörler
  1. Tez No: 882605
  2. Yazar: DUNIYO AHMED HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE TUZLUKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezin sonuçları, motivasyon, iş güvenliği, ödül ve tanınma, iş-yaşam dengesi ve iş tatmini dahil olmak üzere bir dizi değişkenin çalışan bağlılığı üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla bu makalede sunulmaktadır. Farklı bir katılımcı örneğinden veri toplamak için kesitsel bir anket tasarımı kullanan nicel bir araştırma metodolojisi kullanıldı. 206 katılımcının yanıtları temel alınarak korelasyon analizi, tanımlayıcı istatistikler ve yapısal eşitlik modellemesi (SEM) kullanılarak veri analizi yapıldı. Tanımlayıcı istatistiklere göre, katılımcıların iş-yaşam dengesi, motivasyon, iş güvenliği, ödül ve tanınma ve çalışan bağlılığı derecelerinin orta ile yüksek arasında değiştiği görüldü. Anlamlı bir ilişki göstermeyen ödül ve takdir haricinde, korelasyon analizi tüm kategoriler ile çalışan bağlılığı arasında güçlü pozitif ilişkiler olduğunu ortaya çıkardı. İş yaşam dengesi, motivasyon, iş güvenliği ve çalışan bağlılığı arasındaki güçlü pozitif ilişkiler SEM analizi ile doğrulandı. Ancak ödül ve tanınmanın çalışan bağlılığı üzerinde anlamlı bir etkisi görülmedi. Tez bulgularına göre, çalışanların iş tatmini, motivasyonu, iş-yaşam dengesi ve iş güvenliği düzeyleri daha iyiyse işe bağlanma olasılıkları daha yüksektir. Ancak ödül ve takdir programlarının çalışan bağlılığını ne kadar iyi desteklediğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Genel çalışan bağlılığı düzeylerini yükseltmek amacıyla, içsel motivasyonu ve çalışanların refahını destekleyen konforlu çalışma ortamlarının oluşturulmasının gerekliliği tartışılmaktadır. Çalışmanın eksiklikleri ve daha ileri araştırmalar için öneriler kabul edilmektedir. Bu sınırlamalar arasında örneklemin temsililiği ve kişinin kendisi tarafından bildirilen verilere güvenilmesi yer almaktadır. Özetle firmalar, çalışan bağlılığının belirleyicilerini anlayıp bunlara değinerek çalışanların bağlılığını, refahını ve memnuniyetini destekleyen ortamları teşvik edebilir. Bu sonuçta organizasyonel başarıyı artıracaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis results are presented in this paper with the intention of assessing the impact of a number of variables on employee engagement, including motivation, job security, reward and recognition, work-life balance, and job satisfaction. A quantitative research methodology was employed, utilizing a cross-sectional survey design to collect data from a diverse sample of participants. On the basis of 206 participants' responses, data analysis was done using correlation analysis, descriptive statistics, and structural equation modeling (SEM). The participants' degrees of work-life balance, motivation, job security, reward and recognition, and employee engagement were found to range from modest to high, according to descriptive statistics. With the exception of reward and recognition, which did not demonstrate a significant relationship, correlation analysis revealed strong positive correlations between all categories and employee engagement. The strong positive correlations between work-life balance, motivation, job security, and employee engagement were validated by SEM analysis. Reward and recognition, however, did not demonstrate any significant effect on employee engagement. According to the thesis findings, workers are more engaged at work if they have better levels of job satisfaction, motivation, work-life balance, and job security. However, more research is needed to determine how well reward and recognition programs promote employee engagement. In order to raise overall levels of employee engagement, the need of establishing comfortable work environments that support intrinsic motivation and employee well-being is discussed. The study's shortcomings are acknowledged, along with recommendations for further research. These limitations include sample representativeness and reliance on self-reported data. In summary, firms may foster settings that support employee commitment, well being, and pleasure by comprehending and addressing the determinants of employee engagement. This will eventually increase organizational success.