Meme kanseri tanısı almış hastaların tamamlayıcı ve alternatif tedavi kullanma durumlarının incelenmesi
Examination of complementary and alternative treatment use of patients with breast cancer
- Tez No: 882607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM IŞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kanser hastalarının bazılarının, konvansiyonel tıbbi tedavilere ek olarak tamamlayıcı ve alternatif tedavileri kullandıkları bilinmektedir. Bu araştırma, meme kanseri olan hastaların Tamamlayıcı ve Alternatif Tedavi (TAT) kullanma durumlarının incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup, 10.10.2023-01.03.2024 tarihleri arasında İstanbul Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Genel Cerrahi (Meme)Poliklinik/ Klinikleri'ne başvuran 315 meme kanseri tanısı almış hasta ile birlikte yürütüldü. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Yaklaşımları Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan endüşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri kullanıldı. Değişkenlerin dağılımı kolmogorov simirnov, shapiro-wilk test ile ölçüldü. Nicel bağımsız verilerin analizinde Kruskal-wallis, mann-whitney u test kullanıldı. Nitel bağımsız verilerin analizinde ki-kare test, ki-kare test koşulları sağlanmadığında fischer test kullanıldı. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 54.0 ± 12.0 dır.Katılımcıların %38.7'sinin TAT kullandığı, %26'sının TAT kullanım sürelerinin bir yıldan kısa olduğunu, %35. 9'unun TAT kullanımına ilişkin bilgiyi çevreden(akraba/komşu) edindiğini ifade etti. Hastaların %12. 4'ünün TAT'ı vücudun direncini artırmak için kullandığını ifade etti. Hastaların %31. 4'ünün kullandığı TAT yöntemini sağlık personeli ile paylaşmadığı ancak tedavi sürecinde TAT'a yönelik danışmanlık almak istedikleri saptandı. Çalışmaya katılan hastaların Bilişsel-Davranışsal Terapiler ve Manipulatif Yaklaşımlardan en çok %64. 1'inin dua etme, %59.17'sinin vücut masajı yaptırma, %53'ünün komşuya gitme yöntemlerini tercih ettiği belirlendi. Bitkisel Yaklaşımlardan en çok %17. 5'inin vitamin ve %13. 3'ünün çörek otunu uyguladığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Some cancer patients are known to use complementary and alternative therapies in addition to conventional medical treatments. This research aims to examine the use of Complementary and Alternative Treatment (CAT) of patients with breast cancer. Research is of descriptive and cross-sectional type and between 10.10.2023-01.03.2024 Istanbul Kartal Lutfi Kirdar City Hospital General Surgery (Breast) Policlinic/ It was conducted with 315 patients who had been diagnosed with breast cancer who applied to their clinics. The data of the study were collected using“Personal Information Form”,“Complementary and Alternative Medicine Approaches Scale”. The descriptive statistics of the data used mean, standard deviation, median low, highest, frequency and ratio values. The distribution of variables was measured by kolmogorov simirnov, shapiro-wilk test. The analysis of quantitative independent data used the Kruskal-wallis, mann-whitney test. In the analysis of qualitative independent data, ki-square test, fischer test was used when the ki-square test conditions were not met. SPSS 28.0 program was used in the analysis. The average age of the patients in the study was 54.0 ± 12.0. 38.7% of the participants used CAT, 26% of CAT usage time was less than one year, 35. 9% of CAT usage information was obtained from the environment (relative/neighbor). He stated that 12.4% of patients use CAT to increase the body's resistance. 31.4% of the patients did not share the CAT method with the health personnel but they wanted to receive counseling for CAT during the treatment process. In the study, it was determined that 64.1% of the patients who participated in Cognitive-Behavioral Therapies and Manipulative Approaches preferred methods of praying, 59.17% of body massage, 53% preferred the methods of passing to the neighbor. From Herbal Approaches, it was determined that 17.5% of vitamin and 13.3% of nut grass.