2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi dahiliye servislerinde yatan hastalarda proton pompa inhibitorü ve H2 reseptör antagonisti ilaçların endikasyon dışı kullanımı ve diğer ilaçlarla etkileşim olasılığı
Hacettepe University Faculty of Medicine 2010 ?off-label use of proton pump inhibitors and H2 receptor antagonists by the internal medicine wards on in-patients and their interactions with other drugs?? Ankara 2011
  1. Tez No: 303137
  2. Yazar: ZHALEH EMARATPARDAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GÜL ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmanın amacı PPİ ve H2-RA ilaçların servislerde endikasyon dışı kullanımının belirlenmesidir. Günümüzde PPİ ve H2-RA mide yakınmaları için en sık kullanılan ilaçlardır. Hastanede yatan hastalarda ise koruyucu ve tedavi edici nedenlerle kullanılırlar. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gereksiz PPİ ve H2-RA kullanımı sıktır. Gereksiz kullanımın önüne geçilmesi, maliyetin azaltılması ve yan etkilerin ortadan kaldırılmasını sağlar. H2-reseptör antagonistlerine bağlı santral sinir sistemiyle endokrin, kardiyovasküler, gastrointestinal, hematolojik, kas-iskelet sistemlerinde yan etkiler görülebilir. Ayrıca intestisiyel nefrit ve pnömoni de görülmüştür. PPİ'lerinin uzun dönem kullanımlarında görülen ciddi sistemik yan etkileri arasında Clostridium difficile'e bağlı kolit, toplumdan kazanılmış pnömoni, akut interstisyel nefrit, vitamin B12 eksikliği, klopidogrelin anti-platelet etkisinin azalması, kalça kırığı riskinde ve fundik bez polipi görülme sıklığında artış sayılabilir. Bu çalışmamızda Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi İç Hastalıkları Servislerinde yatan hastaların endikasyon dışı PPİ ve H2-RA kullanımı araştırılmıştır. 2010 yılında 4730 hasta dahiliye servislerinde yatırılmış ve 2177 (%50.3) hasta H2-RA ve PPİ ilaçların almış. Bunlardan 556 (%25.5) hastanın dosyasi değerlendirildi. %32 hastaya kesin, %22 hastaya rölatif endikasyon ile PPİ ve H2 reseptör antagonisti kullanıldığı görüldü. Çalışmanın retrospektif olması nedeniyle primer hastalıklarının bulguları, kullandıkları diğer ilaçlar ve yan etkiler tanımlanamadı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the off-label use of PPI and H2-RA in the internal medicine wards. Today, PPI and H2-RA are the most commonly used drugs for gastric complaints. In hospitalized patients however, they are used for preventive and therapeutic reasons. Similar to the rest of the world, unnecessary use of PPI and H2-RA is also common in our country. Avoidance of unnecessary use will reduce costs and eliminate most of the side effects. H2-receptor antagonists produce side effects on the central nervous, endocrine, cardiovascular, gastrointestinal, hematologic and musculoskeletal systems. In addition, it can also cause interstitial nephritis and pneumonia. Serious side effects associated with the long term use of PPI include colitis due to Clostridium difficile, community-acquired pneumonia, acute interstitial nephritis, vitamin B12 deficiency, reduction of clopidogrel?s anti-platelet effect, and increasing the risk of hip fracture and the incidence of fundal gland polyps. Our study was done at Hacettepe University Hospital Adult-wing on in-patients in the Internal medicine wards. In 2010, 4730 patients were admitted to internal medicine wards and 2177 (%50.3) used H2-RA and PPI drugs. Of these, the hospital charts of 556 patients (%25.5) were evaluated. %32 of the patients had definite indications while %22 of the patients had relative indications for the use of PPI and H2 receptor antagonist. Due to the fact that the study was retrospective, we could not document the symptoms and signs of the underlying diseases and the side effects of the other drugs that the patients used.