Metropol sakinlerinin kırsal turizm algısı ve beklentileri: Ankara örneği
Rural tourism perception and expectations of metropolitan residents: Ankara case
  1. Tez No: 882634
  2. Yazar: AYŞENUR KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN LÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde bireylerin monoton yaşam tarzlarından sıkılması, geleneksel deniz-kum-güneş tatillerine olan ilgilerinin azalması ve kalabalık ortamlardan kaçınma eğilimleri artmaktadır. Bu durum, bireyleri daha sakin, kendi başlarına faaliyet gösterebilecekleri alternatif tatil arayışlarına yöneltmiştir. Bu bağlamda, kırsal turizm kavramı ön plana çıkmaktadır. Kırsal turizm, doğal ve tarihî yerleri keşfetme, geleneksel kültürleri deneyimleme, bölgesel festivallere, fuarlara, yarışmalara ve köy düğünlerine katılma olanağı tanır ve gösterişten uzak, doğayla iç içe ve açık hava faaliyetlerine odaklanır. Ayrıca, bireylerin tarımsal üretime dahil olmalarına ve bu süreçleri yakından gözlemlemelerine imkân sunmaktadır. Sonuç olarak, kırsal turizm, doğayla bütünleşme ve geleneksel yaşam biçimlerini deneyimleme arzusunu karşılayan önemli bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Bu tatil anlayışı, bireylerin sakin, huzurlu ve doğal bir ortamda yenilenmelerine olanak sağlamaktadır. Bu araştırma, metropol olan Ankara ilinin kırsal bölgelerinde yaşayan halkın“kırsal turizmden beklentileri”,“kırsal turizm algıları”ve“kırsal turizme katılım motivasyonları”temel alınarak yapılmıştır. Araştırma, Ankara'da yaşayan insanların kırsal turizme bakış açısını, bu tür turizm faaliyetlerine katılım düzeylerini ve bu faaliyetlerden ne tür beklentilere sahip olduklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, metropol bir kentin kırsal turizme yönelik ilgisini ve bu alandaki potansiyelini ortaya koyarak önemli bulgular sunmayı hedeflemektedir. Yöntem olarak nicel araştırma tekniği kullanılarak 409 kişi üzerinde gerçekleştirilen anket çalışmasında, kırsal turizmin metropol sakinleri tarafından nasıl algılandığı ve motivasyonları incelenmiştir. Soyut ve somut birçok kırsal çekiciliğin ekseninde gelişen kırsal turizmin, dört boyutta (keşfetme, bireysel deneyim, toplumsal bağları güçlendirme, rahatlama) değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre,“keşfetme”ve“bireysel deneyim”boyutlarında anlamlı bir farklılık tespit edilmezken,“toplumsal bağları güçlendirme”ve“rahatlama”boyutlarında anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, individuals are bored with their monotonous lifestyles, their interest in traditional sea-sand-sun holidays is decreasing, and their tendency to avoid crowded environments is increasing. This situation has led individuals to seek alternative holidays that are calmer and where they can hang out on their own. In this context, the concept of rural tourism comes to the fore. Rural tourism provides the opportunity to explore natural and historical places, experience traditional cultures, participate in regional festivals, fairs, competitions and village weddings, and focuses on low-key, nature-based and outdoor activities. It also allows individuals to be involved in agricultural production and observe these processes closely. As a result, rural tourism stands out as an important alternative that meets the desire to integrate with nature and experience traditional lifestyles. This holiday concept allows individuals to renew themselves in a calm, peaceful and natural environment. This study was conducted based on the“expectations from rural tourism”,“rural tourism perceptions”and“motivations for participation in rural tourism”of the people living in the rural areas of the metropolitan Ankara province. The research aims to determine the perspective of people living in Ankara on rural tourism, their level of participation in such tourism activities and what kind of expectations they have from these activities. The study aims to present important findings by revealing the interest of a metropolitan city in rural tourism and its potential in this field. In this descriptive research conducted on 409 people using quantitative research technique as a method, how rural tourism is perceived by metropolitan residents and their motivations were examined. Rural tourism, which develops on the axis of many intangible and concrete rural attractions, has been evaluated in four dimensions (discovery, individual experience, strengthening social ties, relaxation). According to the research results, while no significant difference was detected in the“discovery”and“individual experience”dimensions, it was determined that there were significant differences in the“strengthening social ties”and“relaxation”dimensions.