Uluslararası öğrencilerin üniversite aidiyet duyguları
International students' sense of university belonging
  1. Tez No: 882636
  2. Yazar: BASHAR AJJAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Uluslararası öğrenciler, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı, uluslararası öğrencilerin üniversite aidiyet duygularını incelemektir. Araştırmada karma yöntem desenlerinden“sıralı açıklayıcı”tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 akademik yılında Gaziantep Üniversitesi'nde öğrenim gören 389 uluslararası ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencisi oluşturmaktadır. Nitel boyuttaki çalışma grubu ise maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle seçilen ve Gaziantep Üniversitesi'nde öğrenim gören 20 uluslararası öğrenciden oluşmaktadır. Elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS programı ile yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma işlemleri yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, uluslararası öğrencilerin üniversite aidiyet duygusu düzeylerinin orta düzeyde olduğunu ve akran desteği alt boyutunun en yüksek ortalamaya, izolasyonun ise en düşük ortalamaya sahip olduğunu göstermiştir. Üniversite aidiyet duygusu üzerinde etkili olan unsurlar üç kategoriye ayrılmıştır: sınıf arkadaşları, öğretim üyeleri ve eğitim ortamı ile ilgili unsurlardır. Çalışmada öğrencilerin arasında işbirliğine dayalı öğrenme yöntemlerin arttırılması, sosyal aktivitelerin düzenlenmesi, öğretim üyelerin ilgili ve teşvik edici tutum göstermesi, empati ve duyarlılık göstermesi, öğrencileri proje ve araştırmalara dâhil etmesi, iletişim ve geri bildirim kanalları güçlendirilmesi, öğrenci üniversite işlemlerinin kolaylaştırılması, sosyal ve ağ oluşturma etkinlikleri yapılması ve öğrenci kulüplerinin desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
International students constitute an important portion of the students in higher education institutions in Turkey. The aim of this study is to examine international students' sense of university belonging. In the study,“sequential explanatory”, one of the mixed method designs, was preferred. The sample of the study consists of 389 international associate, undergraduate and graduate students studying at Gaziantep University in the 2022-2023 academic year. The qualitative study group consists of 20 international students studying at Gaziantep University, selected by maximum diversity sampling method. In the analysis of the quantitative data obtained, percentage, frequency, arithmetic mean and standard deviation operations were performed with the SPSS program. Content analysis was used to analyze qualitative data. The results of the study showed that international students' level of university belonging is at medium level and that the peer support sub-dimension had the highest mean, while isolation had the lowest mean. The factors affecting the sense of belonging at university were divided into three categories: factors related to classmates, faculty members and educational environment. In the study, it is recommended to increase collaborative learning methods among students, to organize social activities, to show a relevant and encouraging attitude, to show empathy and sensitivity, to include students in projects and research, to strengthen communication and feedback channels, to facilitate student university procedures, to conduct social and networking activities and to support student clubs.