65 yaş ve üzeri tip-2 dıabetes mellıtus tanısı olan ve olmayan hastalarda tıme-to-start, tıme-to-stop kriterlerine göre uygunsuz ilaç kullanımının değerlendirilmesi ve itaki II düşme risk ölçeği ile ilişkisi
Evaluation of inappropriate medication use according to time-to-start and time-to-stop criteria and its relationship with itaki II fall risk scale in patients aged 65 and over with and without type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 882642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SUVAK, DOÇ. DR. EMİN GEMCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmanın amacı, 65 yaş ve üzeri Tip 2 Diabetes Mellitus (T2DM) tanısı olan/olmayan hastalarda Uygunsuz İlaç Kullanımı'nın (UİK) düşme riski üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif ve analitik olarak tasarlanan çalışmada dahiliye servisinde yatan, T2DM olmayan (1. Grup, n=50) ve olan (2. Grup, n=58) hastalara sosyodemografik veri formu, TIME-to-START (Turkish Inappropriate Medication Use in the Elderly) ve TIME-to-STOP kriterlerine göre UİK değerlendirilmesi ve İtaki II Düşme Risk Ölçeği (DRÖ) yüz yüze uygulanmıştır. IBM SPSS Statistics 26.0 ile bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerine Çok Değişkenli Binary Lojistik Regresyon Analizi temelli model (Nagelkerke RSquare %73,4) oluşturularak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is to evaluate the impact of Potentially Inappropriate Medication (PIM) on fall risk in patients aged 65 and over with or without a diagnosis of Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM). Materials and Methods: This study, designed prospectively and analytically, was conducted on patients hospitalized in the internal medicine ward, including those without T2DM diagnosis (Group 1, n=50) and those with T2DM diagnosis (Group 2, n=58). Sociodemographic data forms, assessments of PIM based on the TIME-to-START and TIME-to-STOP criterias, and the İtaki II Fall Risk Scale (FRS) were applied face-to-face. Multivariate Binary Logistic Regression Analysis based on a model with independent variables on the dependent variable was performed using IBM SPSS Statistics 26.0 (Nagelkerke R Square = 73.4%). A p-value of