Investigation in vitro and in silico effects of some metal complexes on essential digestive enzymes and cholinesterases
Bazı metal komplekslerin temel sindirim enzimleri ve kolinesterazlar üzerine in vitro ve in siliko etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 882649
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Metal kompleksleri ve enzim aktivitesi, insan vücudunda çeşitli biyolojik süreçlere katkıda bulunan temel bileşenlerdir. Bu çalışma, bu metal komplekslerinin anti-obezite, anti-diyabetik, antikanser, antiaterojenik ve antikardiyovasküler etkiler de dahil olmak üzere çeşitli yararlı özellikler sergileme potansiyelini vurgulamaktadır. Bu özellikler, onları yeni terapötik ajanların geliştirilmesi için umut verici adaylar haline getirmektedir. Kronik hastalıklar bağlamında, enzim inhibisyonu önemli bir araştırma alanıdır. Obezite, diyabet, kanser, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik durumlar genellikle düzensiz enzim aktivitesini içerir. Bu koşullardaki enzim-substrat etkileşimlerini araştırmak, hastalık mekanizmalarını anlamak ve etkili tedaviler geliştirmek için hayati öneme sahiptir. Organik kimyasallar, inorganik metaller veya biyosentetik moleküllerin varlığı, enzimin aktif bölgesine kovalent veya kovalent olmayan bağlanma yoluyla bu etkileşimleri önemli ölçüde etkileyebilir. Bu tez, çeşitli kronik hastalıklar için terapötik stratejilerin geliştirilmesinde enzim inhibisyonunun önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, bakır, nikel ve kobalt metal komplekslerinin belirli enzimler üzerindeki inhibitör etkilerini araştırarak, metal komplekslerinin tıbbi uygulamalarda enzim aktivitesini düzenlemek ve sağlık sonuçlarını iyileştirmek için nasıl kullanılabileceğine dair geniş bilgiye katkıda bulunmaktadır. IC50 değeri baz alınarak elde edilen sonuçlar, daha yeni çalışmaların geliştirilmesine yardımcı olabilecek önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Metal complexes are an important coordination system. They are chemical substances that carry a central atom, usually a metal ion, attached to a group of molecules or ions known as ligands or complexing agents. In the human body, some metals, including nickel, copper, cobalt, iron, and zinc, play a vital role. These metals might be present in small quantities within biological systems. The bipyridine ligand is often utilized metal-binding agent because of the high redox robustness and ease of modification. As uncharged ligand, bipyridine produces ionic compounds with metal cations is employed in the design and construction of metal bipyridine complexe. Bipyridine are heterocyclic compounds that consist of two pyridine rings; there are six types of bipyridines with different positions of the linkage, and more studied were the group of 2, 2'-bipyridines, which are fixed by the bond between the carbon atoms neighbouring the nitrogen atom of each pyridine. Within this study we discover the effect synthesized substances ligand and complex metal on α-amylase, α-glucosidase, lipase pancreatic, acetylcholinesterase, and butyrylcholinesterase. A metal complex with ligands was synthesized, we used these synthesized substances.