Programlama öğretiminde öğrenenlerin kendi eğitim videolarını oluşturmasının başarı, özyeterlik ve kaygılarına etkisi
The effect of learners creating their own educational videos on their achievement self-efficacy and anxiety in programming
- Tez No: 882670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ARPACIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, öğrencilerin kendi eğitim videolarını oluşturmalarının Akademik başarılarına, programlama kaygılarına ve programlama özyeterlik algılarına etkilerini incelemektir. Yöntem: Bu araştırmada karma araştırma yöntemlerinden biri olan açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Çalışma grubu Programlama Temelleri ve Algoritmalar dersini alan öğrencilerden oluşturulmuştur. Deney grubunda kendi eğitim videolarını oluşturan öğrenciler, kontrol grubuna klasik sunum yapan öğrenciler olmak üzere toplam 50 öğrenci örneklem olarak seçilmiştir. Veri toplama araçları olarak Başarı Testi, Programlama Özyeterlik Ölçeği (PÖÖ), Programlama Kaygısı Ölçeği (PAO) ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu (YGF) kullanılmıştır. Bulgular: Yapılan analizlere göre deney grubu öğrencilerinin akademik başarılarının, kontrol grubu öğrencilerine göre deney grubu öğrencilerinin lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin özyeterlik algıları arasında anlamlı bir fark olduğu, deney grubu öğrencilerinin özyeterlik algılarının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Deney ve kontrol grubu arasında programlama kaygısı açısından anlamlı bir fark olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Sonuçlar: Programlama öğrenenlerin kendi eğitim videolarını oluşturmaları, akademik başarılarını ve programlama özyeterlik algılarını artırmış, programlama kaygılarını artırmamış, programlama kaygısını artıran bir faktör olmadığı ortaya çıkmıştır. Başarı ve özyeterlik algılarının artması ve kaygılarının azalması için uygulama öncesinde temel seviyede video prodüksiyon eğitimi verilmesi önerilmiştir. Ayrıca öğrencilerin kendi oluşturdukları videoların başkaları tarafından izlenmesi ve beğenilmesi durumu motivasyonlarını artırmış, artan motivasyonun programlama kaygısını azaltıcı etkisi olmuş ve özyeterlilik algısı bağlamında öğrenenlerin özgüvenleri artmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study is to examine the effects of students' creation of their own educational videos on their academic success, programming anxiety and programming self-efficacy perceptions. Method: Sequential explanatory design, one of the mixed research methods, was used in this study. The study group was composed of students taking the Programming Fundamentals and Algorithms course. A total of 50 students were selected as a sample, including students who created their own educational videos in the experimental group and students who made classical presentations in the control group. Achievement Test, Programming Self-Efficacy Scale (PÖÖ), Programming Anxiety Scale (PAO) and Semi-Structured Interview Form (YGF) were used as data collection tools. Findings: According to the analyses, it was seen that there was a significant difference in the academic success of the experimental group students compared to the control group students. It was observed that there was a significant difference between the self-efficacy perceptions of the experimental and control group students, and the self-efficacy perceptions of the experimental group students were higher. It was concluded that there was no significant difference in terms of programming anxiety between the experimental and control groups. Conclusions: Creating their own educational videos increased the academic success and programming self-efficacy perceptions of the students, did not increase their programming anxiety, and it was found that it was not a factor that increased programming anxiety. It was suggested that basic level video production training be provided before the application in order to increase their perceptions of success and self-efficacy and decrease their anxiety. In addition, the fact that the videos that the students created were watched and appreciated by others increased their motivation, the increased motivation had a decreasing effect on programming anxiety, and their self-confidence increased in the context of their self-efficacy perception.