Klebsiella spp ilişkili pediatlik kan dolaşımı enfeksiyonları: epidemiyolojik, klinik ve mikrobiyolojik özellikleri
Klebsiella spp. related pediatric bloodstream infections: epidemiological, clinical and microbiological features
  1. Tez No: 882673
  2. Yazar: BUKET KAYNARSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BAYTURAN, DOÇ. DR. NESLİHAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Amaç: Gram- negatif bakteriyemiler, sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonlarda sık bir nedendir. Artan antimikrobiyal dirençleri sbebebiyle hastane salgınlarına neden olabilmekte, sepsis ve mortalite oranları yüksektir. Çalışmamızda Klebsiella spp. bakteriyemisi saptanan çocuk hastaların, klinik, mikrobiyolojik ve laboratuvar özellikleri, direnç durumu, mortaliteyi etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'nde 1 Ocak 2015- 31 Aralık 2022 tarihleri arasında izlenen, 0-18 yaş arasında olan, yatış sırasında veya yatış izleminde Klebsiella spp. ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu saptanan toplam 90 hastanın klinik, laboratuvar, predisposan faktörleri ve etkenlerin antimikrobiyal dirençleri geriye yönelik olarak tarandı. Veriler SPSS 21.0 programında istatistiksel işlemlere tabi tutulmuştur. Bulgular: Hastaların ortanca yaşı 45 (yaş dağılımı 0-227) ay, toplam yatış günü 32.5(minimum-maksimum: 5-266) gün olup %71,9'unda yoğun bakım (YB) yatışı olduğu tespit edilmiştir. Hastaların %61,1'nde sepsis, %25,6'nda septik şok gözlenmiştir. Hastalarda enfeksiyon öncesi karbapenem kullanımı 41 hastada (%45,6) olup 82 hastada (%91) en az bir antimikrobiyal direnci gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Gram-negative bacteremias are a common cause of healthcare-associated infections. Due to increasing antibiotic resistance, it can cause hospital epidemics, sepsis and mortality rates are high. Our aim was to examine the clinical, microbiological and laboratory characteristics, resistance status and factors affecting mortality of pediatric patients with bacteremia due to Klebsiella spp. Method: Clinical, laboratory and predisposing factorsand agents with antibiotic resistance has retrospectively scanned of 90 patients in which Klebsiella spp. related blood circulating infection in hospitalization tracking or during hospitalization, total 90 patients, age between 0-18 and monitored from 01.01.2015-31.12.2022 in Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital. The data were subjected to statistical process by SPSS 21 programme. Findings: The median age of patients is 45 (0-227) months, total hospitalizing time is 32,5 (5-266) days and it is determined that 71,9% had hospitalized in intensive care unit (ICU). Sepsis had observed at 61.1% and septic shock had observed at25.6% of the patients. Carbapenem usage before infection was in 41 patients (45.6%) and at least one antimicrobial resistance had observed at 82 patients (91%).