Osmanlı donanmasında zırhlı gemilerin modernleşmesi: Asar-ı Tevfik Firkateyni örneği (1867-1913)
Modernization of armored ships in the Ottoman navy: The case of the Asar-i Tevfik Frigate (1867-1913)
- Tez No: 882692
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MUŞMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Osmanlı Devleti gemisi Âsâr-ı Tevfik Fırkateyni'nin bakım ve onarım süreçlerini kapsamlı şekilde inceleyen bu çalışma, geminin teknik, ekonomik ve stratejik boyutlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. 1867'de La Seyne-sur-Mer'de inşa edilen gemi, Osmanlı donanmasına devredilmiş ve Girit Ayaklanması ile Osmanlı-Rus Savaşı gibi önemli olaylarda stratejik roller üstlenmiştir. 4.787 ton ağırlığında ve 15 cm kalınlığında demir zırhla kaplanmış olan gemi, 21 cm ve 15 cm çapında Krupp yapımı toplarla donatılmıştır. Geminin modernizasyonu kapsamında, Almanya ve İtalya'daki tersanelerde kapsamlı bakım ve onarımlar gerçekleştirilmiştir. Bu süreçlerde, geminin makine ve kazan sistemleri yenilenmiş, elektrik sistemleri yeniden tasarlanmış ve güverte yapısı güçlendirilmiştir. Modernizasyon çalışmaları, geminin operasyonel ömrünü uzatmayı ve savaş kabiliyetlerini artırmayı hedeflemiştir. Âsâr-ı Tevfik, Osmanlı donanmasına 43 yıl hizmet etmiş ve dönemin ekonomik ve politik zorluklarına rağmen Osmanlı donanmasının modernizasyon çabalarının bir sembolü olarak kabul edilmiştir. Bu çalışma, geminin bakım ve onarım süreçlerinin Osmanlı donanmasının genel yapısına etkilerini ve bu süreçlerin karşılaşılan zorluklarını incelemektedir. Ayrıca, Osmaniye Sınıfı zırhlı fırkateynlerle karşılaştırıldığında, Âsâr-ı Tevfik'in sahip olduğu teknik yenilikler ve modernizasyon çalışmaları, geminin stratejik önemini daha da artırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the maintenance and repair processes of the Ottoman Empire's ship Âsâr-ı Tevfik Frigate, aiming to reveal the technical, economic, and strategic aspects of the ship. Built in 1867 at La Seyne-sur-Mer, the ship was transferred to the Ottoman navy and played strategic roles in significant events such as the Cretan Revolt and the Russo-Turkish War. Weighing 4,787 tons and covered with 15 cm thick iron armor, the ship was equipped with Krupp guns of 21 cm and 15 cm caliber. As part of its modernization, extensive maintenance and repairs were carried out in German and Italian shipyards. During these processes, the ship's machinery and boiler systems were renewed, electrical systems were redesigned, and the deck structure was reinforced. The modernization efforts aimed to extend the operational life of the ship and enhance its combat capabilities. Âsâr-ı Tevfik served the Ottoman navy for 43 years and, despite the economic and political challenges of the era, was regarded as a symbol of the Ottoman navy's modernization efforts. This study examines the impact of the ship's maintenance and repair processes on the overall structure of the Ottoman navy and the challenges faced during these processes. Furthermore, compared to the Osmaniye Class armored frigates, the technical innovations and modernization efforts of Âsâr-ı Tevfik further increased the ship's strategic importance.