Toplumun sesi, evin annesi: Anne spikerlerin kariyer engelleri ve çözüm önerileri
Voice of society, mother of the home: Career obstacles and solution suggestions for mother news presenters
- Tez No: 882706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, medya sektörünün zorlu çalışma saatleri ve öngörülemezliği nedeniyle mesleki yükümlülükleri ve anneliği bir arada yürüten kadın haber spikerlerinin karşılaştığı zorlukları incelemektedir. Çalışma, 30 ila 65 yaşları arasında, tamamı anne olan kadın haber spikerlerine odaklanmakta ve Türk medya ortamındaki çeşitli perspektifleri temsil eden örnekleme grubundan bulgular sunmaktadır. Nitel araştırma metodolojisi, İstanbul, Ankara ve Anadolu bölgelerinden hem ticari hem de kamu yayıncılığı sektörlerini kapsayan dokuz katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeleri kullanmıştır. Bu katılımcılar arasında Seda Selek (Halk TV), Senem Toluay Ilgaz (Sözcü TV), Burcu Kaya (NTV), Sermin Baysal Ata (TRT), Zehra Küçükdalak (NTV), Hande İpekgil (Kanal 24), Kübra Aktaş (KONTV), Fulya Ergüneş (TRT) ve Sözcü TV'den anonim bir haber spikeri bulunmaktadır. Araştırma bulguları, medyada kadınları destekleyen, cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele eden, kadın ağlarını güçlendiren ve kapsamlı eğitim programlarıyla toplumsal cinsiyet duyarlılığını artıran politika ve girişimlere duyulan acil ihtiyacı vurgulamıştır. Çalışma, bu konuları ele alarak, kadın haber spikerleri için daha eşitlikçi ve destekleyici bir çalışma ortamı yaratılmasına katkıda bulunmayı ve nihayetinde profesyonel ve ailevi sorumlulukları dengeleme becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the challenges encountered by female news anchors who juggle professional obligations and motherhood, exacerbated by the demanding hours and unpredictability of the media industry. The study focuses on female news anchors aged 30 to 65, all of whom are mothers, providing insights from a diverse group representing various backgrounds and perspectives within the Turkish media landscape. The qualitative research methodology employed semi-structured interviews with nine participants from Istanbul, Ankara, and Anatolian regions, spanning both commercial and public broadcasting sectors. These participants include prominent figures such as Seda Selek (Halk TV), Senem Toluay Ilgaz (Sözcü TV), Burcu Kaya (NTV), Sermin Baysal Ata (TRT), Zehra Küçükdalak (NTV), Hande Ipekgil (Kanal 24), Kübra Aktaş (KONTV), Fulya Ergüneş (TRT), and an anonymous news announcer from Sözcü TV. The research findings emphasize the pressing need for policies and initiatives that support women in the media, combat gender discrimination, foster women's networks, and enhance gender sensitivity through comprehensive training programs. By addressing these issues, the study aims to contribute to creating a more equitable and supportive work environment for female news anchors, ultimately enhancing their ability to balance professional and familial responsibilities.