Compressed stabilized laterite bricks (CSLBs) as a sustainable means of affordable housing in Nigeria
Nijerya'da sürdürülebilir ucuz konut aracı olarak sıkıştırılmış stabilize lateterit tuğlalar (CSLB)
- Tez No: 882745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ CETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, Nijerya'da uygun fiyatlı konut için sürdürülebilir bir araç olarak sıkıştırılmış stabilize laterit tuğlaların (CSLB) potansiyelini araştırıyor. Çalışma, CSLB'nin özelliklerini, bulunabilirliğini ve çevresel faydalarını kumbeton boşluklu bloklar (SHB) gibi geleneksel yapı malzemeleriyle karşılaştırarak inceleyerek ülkedeki acil konut sorunlarını ele alıyor. Literatür taraması, vaka çalışmaları ve kullanım konforu simülasyonlarının bir kombinasyonu yoluyla araştırma, CSLB'nin ekonomik uygulanabilirliğini, çevresel sürdürülebilirliğini ve bina sakinlerinin konfor avantajlarını ortaya koyuyor. Bulgular, SHB ile karşılaştırıldığında CSLB lehine %15'e varan bir maliyet farkını ortaya koyuyor ve kaliteden ödün vermeden uygun fiyatlı konut çözümleri sunma potansiyelini vurguluyor. Bir dizi simülasyon ve veri analizi yoluyla yapılan doluluk konfor incelemelerine dayanan bu çalışma, bağıl nem, hava sıcaklığı, radyant sıcaklık, çalışma sıcaklığı, rahatsızlık saatleri ve dış kuru termometre sıcaklığı dahil olmak üzere temel konfor parametrelerini inceliyor. Bulgular, SHB'nin genellikle CSLB'ye kıyasla daha yüksek hava, ışınım ve çalışma sıcaklıkları sergilediğini, sıcaklıkların SHB için 36,44°C ila 45,80°C ve CSLB için 31,83°C ila 39,72°C arasında değiştiğini ortaya koyuyor. Ancak CSLB, %15,54 ila %53,47 arasında değişen SHB'ye kıyasla %22,15 ila %65,62 arasında değişen daha düşük bağıl nem seviyeleri sergiliyor. Çalışma genel olarak CSLB'nin konut sorunlarına yönelik dönüştürücü bir çözüm sunduğu ve Nijerya'da kapsayıcı ve güçlü topluluklara giden bir yol sunduğu sonucuna varıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the potential of compressed stabilized laterite bricks (CSLB) as a sustainable means to affordable housing in Nigeria. The study addresses the pressing housing challenges in the country by examining the properties, availability, and environmental benefits of CSLB compared to conventional building materials such as sandcrete hollow blocks (SHB). Through a combination of literature review, case studies, and occupancy comfort simulations, the research demonstrates the economic viability, environmental sustainability, and occupant comfort advantages of CSLB. Findings reveal a cost difference of up to 15% in favour of CSLB compared to SHB, highlighting its potential to deliver affordable housing solutions without compromising quality. Based on the occupancy comfort examinations through a series of simulations and data analyses, the study examines key comfort parameters including relative humidity, air temperature, radiant temperature, operative temperature, discomfort hours, and outside dry-bulb temperature. Findings reveal that SHB generally exhibits higher air, radiant, and operative temperatures compared to the CSLB, with temperatures ranging from 36.44°C to 45.80°C for SHB and 31.83°C to 39.72°C for CSLB. However, CSLB demonstrates lower relative humidity levels ranging from 22.15% to 65.62% compared to SHB, which range from 15.54% to 53.47%. The study in general concludes that CSLB represents a transformative solution to address housing challenges, offering a pathway to inclusive and robust communities in Nigeria.