Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Aile Hekimliğipolikliniğine başvuran 18 yaş ve üstü bireylerin influenza ve pnömokok aşıları hakkında bilgi, tutum ve yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and approaches aboutinfluenza and pneumococcal vaccines of individuals 18 years of age and older applying to Eskisehir Osmangazi University Family medicine polyclinic
- Tez No: 882744
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnfluenza geçmiş yıllarda neden olduğu epidemi, pandemiler ile, pnömokokkal hastalıklar ise invaziv hastalıklar ile mortalite ve morbiditenin yüksek olabileceği enfeksiyon hastalıklarına neden olabilmektedirler. Çocukluk döneminde olduğu gibi erişkinlikte de bu tür hastalıklardan en önemli korunma yolu aşılamadır. Maalesef erişkin aşılamada, çocukluk dönemi aşılamalarında olduğu gibi istenilen hedeflere ulaşılamamıştır. Çalışmamız Mayıs 2023 - Ekim 2023 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversite Hastanesi Aile Hekimliği Polikliğine başvuran, çalışmaya katılmayı onaylayan 18 yaş üstü 300 yetişkin bireyden oluşan kesitsel bir çalışmadır. Verilerin toplandığı anket formunda bireylerin sosyodemografik özellikleri, influenza ve pnömokok aşıları hakkında ve aşıları neden yaptırdıkları ya da yaptırmadıkları konusunda sorular mevcuttu. Çalışmamızda influenza aşısı yaptıranların oranı %29, pnömokok aşısı ile aşılananların oranı ise %11,3'tür. En sık aşı reddi nedeni influenza aşısı için doğal yöntemlerin daha koruyucu olduğuna inanılması, pnömokok aşısı için ise yeterli bilgiye sahip olmamak olduğu görülmüştür. Her iki aşılanmada da hastaları etkileyen en önemli faktörün doktor tavsiyesi olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak hastaların hekimler tarafından her muayenede aşı açısından taranması, aşılar hakkında özellikle yanlış bilinen durumları düzeltmek amacıyla bilgilendirilmesi önemlidir. Yetişkin grupta istenilen hedefe ulaşmak ve toplumsal bağışıklama sağlayabilmek için daha düzenli ve organize çalışmalar gerektiği, çocukluk dönemi aşıları gibi sıkı sistemsel takiplerin olması, hekimlere de hastalara da verilen eğitimlerin arttırılması ve güncel tutulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Influenza has caused epidemics and pandemics in the past years and pneumococcal diseases can cause infectious diseases with high mortality and morbidity with invasive diseases. As in childhood, the most important way of protection against such diseases in adulthood is vaccination. Unfortunately, the desired targets have not been achieved in adult vaccination as in childhood vaccination. Our study is a cross-sectional study consisting of 300 adults over the age of 18 who applied to the family medicine outpatient clinic of Eskişehir Osmangazi University Hospital between May 2023 and October 2023 and who consented to participate in the study. The questionnaire form in which the data were collected included questions about sociodemographic characteristics, influenza and pneumococcal vaccines, and why they had or had not received the vaccines. In our study, the rate of those vaccinated with influenza vaccine was 29%, while the rate of those vaccinated with pneumococcal vaccine was 11.3%. The most common reason for vaccine refusal was the belief that natural methods were more protective for influenza vaccination and lack of sufficient information for pneumococcal vaccination. It was found that the most important factor influencing patients in both vaccines was the doctor's recommendation. In conclusion, it is important that patients are screened for vaccines by physicians at every examination and informed about vaccines, especially to correct misconceptions. It was concluded that in order to achieve the desired target in the adult group and to provide social immunization, more regular and organized studies are required, there should be strict systematic follow-up like childhood vaccines, and the trainings given to physicians and patients should be increased and kept up to date