Alüminyum alaşımlarının TIG kaynak yöntemi ile birleştirilmesinde alaşım elementlerinin ve kaynak parametrelerinin etkisi
The effect of alloy elements and welding parameters on the welding of aluminum alloys by TIG welding method
  1. Tez No: 882762
  2. Yazar: ELİF AYBİRDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Alüminyum alaşımlarının birleştirilmesinde yaygın olarak kullanılan TIG kaynak yöntemindeki kaynak proses parametrelerinin ve alaşım elementlerinin kaynağa etkisinin deneysel olarak incelenmiştir. Alüminyum esaslı 4 farklı seriye ait alaşım (2024,5754,6060 ve 7075) kullanılmıştır. Her seriden belirli sayıda numune kaynak proses parametreleri değiştirilerek TIG kaynak yöntemi ile birleştirilmiştir. Kaynak işlemi tamamlandıktan sonra numuneler tahribatsız muayene yöntemlerinden Sıvı Radyografik Muayene ve Sıvı Penetrant ile Muayene kullanılarak yüzeysel ve hacimsel olarak kontrol edilmiştir. Tahribatsız Muayene yöntemleri ile kusur tespit edilmeyen numunelerin mekanik özelliklerinin tespiti için çekme testi ve mikro sertlik uygulanmıştır. AA 2024 alaşımı için mekanik özellikler açısından en iyi 85 amper ile kaynak yapılan numune, AA 5754 alaşımı için mekanik özellikler açısından en iyi 75 amper ile kaynak yapılan numune, AA 6060 alaşımı için mekanik özellikler açısından en iyi 85 amper ile kaynak yapılan numune ve AA 7075 alaşımı için mekanik özellikler açısından en iyi 75 amper ile kaynak yapılan numune olduğu gözlemlenmiştir. Optik Mikroskop ve Taramalı Elektron Mikroskobu kullanılarak mikro yapı analizi yapılmıştır. Bu çalışmada, tahribatlı ve tahribatsız muayene yöntemleri kullanılarak kaynak proses parametrelerinin ve alaşım elementlerinin kaynağa etkisi gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of welding process parameters and alloying elements in the TIG welding method, which is widely used in joining aluminum alloys, were examined experimentally. Alloys belonging to 4 different Aluminum-based series (alloys 2024, 5754, 6060 and 7075) were used. A certain number of samples from each series were combined with the TIG welding method by changing the welding process parameters. After the welding process was completed, the samples were checked superficially and volumetrically using Liquid Radiographic Inspection and Liquid Penetrant Inspection, which are non-destructive inspection methods. Tensile test and micro hardness were applied to determine the mechanical properties of the samples where no defects were detected by Non-Destructive Testing methods. According to the tensile test and micro hardness test results, in terms of mechanical properties, welded with 85 amperes for AA2024 alloy, 75 amperes for AA5754 alloy, 85 amperes for AA 6060 alloy and 75 amperes for AA 7075 alloy, observed as the best samples. Microstructure analysis was performed using Optical Microscope and Scanning Electron Microscope. In this study, the effects of welding process parameters and alloying elements on the weld were observed using destructive and non-destructive testing methods.