Gebelerde sağlık okuryazarlığı ile medya okuryazarlığı arasındaki ilişki
The relationship between health and media literacy among pregnant women
- Tez No: 882764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ÇITAK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırma gebelerde sağlık okuryazarlığı ile medya okuryazarlığı arasındaki ilişkiyi ve yordayan faktörleri incelemek amacı ile kesitsel ve ilişkisel tarama modelinde yapılmıştır. Araştırma, Bolu'da İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı iki hastanenin kadın doğum polikliniklerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini kadın doğum polikliniklerine başvuran 369 gebe oluşturmuştur. Araştırma verileri tanıtıcı bilgi formu, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği, Medya Okuryazarlık Düzey Belirleme Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t test, ANOVA, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Gebelerin sağlık okuryazarlığı ölçeği puan ortalaması 112,28±16,79, medya okuryazarlığı ölçeği puan ortalaması 72,21±12,93'tür. Buna göre gebeler yeterli düzeyde sağlık okuryazarı ve iyi seviyede medya okuryazarıdır.
Özet (Çeviri)
he research was carried out in the cross-sectional and relational screening model with the aim of the relationship between health literacy and media literacy in pregnant women. The research was carried out in the outpatient clinics of two hospitals under the Bolu'da Provincial Health Directorate. The sample of the study was composed of 369 pregnant women who applied to obstetrics outpatient clinics. The research data were collected with the introductory information form, Health Literacy Scale, Media Literacy Level Determination Scale. The evaluation of the data included number, percentage, average, standard deviation, t-test in independent groups, ANOVA, Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis. The average score of the health literacy scale of the pregnancies is 112, 28±16, 79, the average score of the media literacy scale is 72, 21±12, 93. Accordingly, pregnant women are sufficiently health literate and good level media literate.