Rekreasyonel atletlerde sanal gerçeklik değerlendirme sistemi kullanılarak çalışma belleği tepkilerinin araştırılması
Investigation of working memory responses in recreational athletes using virtual reality assessment system
  1. Tez No: 882793
  2. Yazar: GÖKSEN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL DENİZ DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Tezin başlığı : Rekreasyonel Atletlerde Sanal Gerçeklik Değerlendirme Sistemi Kullanılarak Çalışma Belleği Tepkilerinin Araştırılması Öğrencinin Adı Soyadı : Göksen Çınar Danışmanın Adı Soyadı : Doç. Dr. Adil Deniz Duru Programın Adı : Spor Sağlık Bilimleri Yüksek Lisans Programı Amaç: Mevcut çalışma bilişsel psikoloji araştırmalarında sıklıkla kullanılan geçerli bir çalışma belleği görevi ile VR için tasarlanmış daha ekolojik bir çalışma belleği ölçüm aracı arasındaki ilişkiyi ve sporcu performansları açısından farklarını değerlendirmek için hazırlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yaş ve eğitim düzeyi tutarlı 20 rekreasyonel ve 20 sedanter atlete N-Back (sözel ve görsel) ile VR-ATC görevleri uygulanmıştır. VR-ATC 4 ekrandan farklı görevlere sahiptir. VR-ATC'den elde edilen sonuçlar ile N-Back skorları arasındaki ilişki Spearman Korelasyon testi, sporcu gruplarının bu testlerden aldığı sonuçlar ise Mann-Whitney U testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Title of Thesis: Investigation of Working Memory Responses in Recreational Athletes Using Virtual Reality Assessment System Student Name, Surname: Göksen Çınar Supervisor Name : Assoc. Prof. Adil Deniz Duru Program Name : Sports Health Sciences MSc Program Objective: The current study was prepared to evaluate the relationship between a valid working memory task frequently used in cognitive psychology research and a more ecological working memory measurement tool designed for VR and their differences in terms of athlete performances. Materials and Methods: N-Back (verbal and visual) and VR-ATC tasks were applied to 20 recreational and 20 sedentary individuals with consistent age and education levels. VR-ATC tasks include different tasks delivered on a total of 4 screens. The relationship between the results obtained from VR-ATC and N-Back scores was evaluated with the Spearman Correlation test, and the results of the athlete groups from these tests were evaluated with the Mann-Whitney U test.