Yoğun bakımda yatan akciğer kanserli hastalarda protokole uygun pozisyon vermenin yaşam bulgularına ve uyku kalitesine etkisi
The effect of positioning in accordance with the protocol on vital signs and sleep quality in patients with lung cancer in intesive care unit
- Tez No: 882832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBAHAR KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Geçici organ yetmezliği yaşayan hastalar yoğun bakım ünitelerinde sıkı takip edilmekte ve gerekli bakımlarını almaktadırlar. Bu birimler, hastalığın altında yatan nedene çözüm bulununcaya kadar 24 saat kesintisiz bakım, disiplinler arası ekip çalışması, cihaz ve ilaç desteği sağlamaktadır (Ayhan ve Yılmaz, 2022; Çınar, 2018; Dönmez, 2019; Marshall ve ark., 2017). ; Terzi ve Kaya, 2011). Kararsız hemodinami nedeniyle yoğun bakım ünitelerindeki hastalar sıklıkla değişen süreler boyunca yatağa bağımlı kalmakta, hareket edememekte ve organ yetmezliğinden kaynaklanan ciddi, yaşamı tehdit eden komplikasyonlarla karşı karşıya kalmaktadırlar(Dönmez, 2019; Kılıç, 2013; Tor, Mert, & Tosun, 2019). Yoğun bakım hastalarının yatağa bağımlı durumu tüm vücut sistemleri üzerinde zararlı etkilere sahip olup çeşitli komplikasyonların gelişmesine yol açabilmektedir (Bambi ve Elli, 2018; Dönmez, 2019; Kılıç, 2013; Tor ve ark., 2019). Yoğun bakım hastalarının genellikle uzun süreler boyunca gözetim altında ve tedavi altında yatağa bağımlı durumda kaldıkları göz önüne alındığında, zararı en aza indirmek ve konforu en üst düzeye çıkarmak için uyku pozisyonlarını sık sık değiştirmek çok önemlidir (Bambi ve Elli, 2018). Tıbbi veya travmatik nedenlerle yoğun bakım ünitelerine kabul edilen hastaların çoğunda tüm vücut sistemleri üzerindeki olumsuz etki yaygın bir durumdur. Bu çalışmanın amacı, yoğun bakımda yatan akciğer kanserli hastalarda protokole uygun pozisyon vermenin yaşam bulgularına ve uyku kalitesine etkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Patients experiencing temporary organ failure are closely monitored and given necessary care in intensive care units. These units provide 24-hour uninterrupted care, interdisciplinary team work, device and drug support until the underlying cause of the disease is found (Ayhan and Yılmaz, 2022; Çınar, 2018; Dönmez, 2019; Marshall et al., 2017). ; Terzi and Kaya, 2011). Due to unstable hemodynamics, patients in intensive care units often remain bedridden for varying periods of time, are unable to move, and face serious, life-threatening complications from organ failure(Dönmez, 2019; Kılıç, 2013; Tor, Mert, & Tosun, 2019). The bedridden state of intensive care patients has harmful effects on all body systems and can lead to the development of various complications (Bambi and Elli, 2018; Dönmez, 2019; Kılıç, 2013; Tor et al., 2019). Considering that intensive care patients often remain bedridden under supervision and treatment for long periods of time, it is crucial to change sleeping positions frequently to minimize harm and maximize comfort (Bambi and Elli, 2018). Negative impact on all body systems is common in most patients admitted to intensive care units for medical or traumatic reasons. The aim of this study is to examine the effect of positioning in accordance with the protocol on vital signs and sleep quality in lung cancer patients in intensive care.