Tanzanya'da kamu sektörel harcamalarının yoksulluğun azaltılması üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇: Zanzı̇bar'da bı̇r vaka çalışması
The impact of the sectoral public expenditure expenditure on poverty reduction in Tanzania: A case study of Zanzibar
  1. Tez No: 882845
  2. Yazar: KASSİM TAFANA KASSIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN BECEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın başlığı Tanzanya'da Kamu Sektörel Harcamalarının Yoksulluğun Azaltılması Üzerindeki Etkisi: Zanzibar Üzerine Bir Vaka Çalışması. Bu araştırmanın arkasındaki araştırma problemi, Zanzibar'ın ulusal bütçesinde yıllar içinde, özellikle 2015'ten itibaren meydana gelen büyük yıllık artış ve hane halkları arasında hüküm süren yoksulluktur. Bu araştırmanın temel amacı, kamu sektörünün eğitim, sağlık ve altyapı sektörlerine yaptığı harcamaların Zanzibar'da yoksulluğun azaltılması üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu araştırma özel hedefleri arasında şunlar yer almaktadır: ilk olarak, sağlık sektörüne yapılan kamu harcamaları ile Zanzibar'da yoksulluğun azaltılması arasındaki ilişkiyi incelemek; ikinci olarak, eğitim sektörüne yapılan kamu harcamaları ile Zanzibar'da yoksulluğun azaltılması arasındaki bağlantıyı kurmak ve son olarak, altyapı sektörüne yapılan kamu harcamaları ile Zanzibar'da yoksulluğun azaltılması arasındaki bağlantıyı kurmak. Çalışmada değişkenler arasındaki ilişkiyi analiz etmek için VECM modeli kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, altyapıya yapılan kamu harcamalarının yoksulluğun azaltılması üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu sonuca bağlı olarak, kamu harcamalarının yoksulluğun azaltılmasında etkili olabilmesi için öncelikli odak noktasının altyapı yatırımları ve iyileştirmeleri olması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The tittle of this study is The Impact of Public Sectoral Expenditure on Poverty Reduction in Tanzania: A Case Study in Zanzibar. The research problem behind this research is the massive annual increase in Zanzibar's national budget over the years especially from 2015 and the prevailing poverty among households. The main objective of this research is to assess the impact of public sector spending on education, health, and infrastructure sectors on poverty reduction in Zanzibar. The specific objectives of this research proposal include the following: first, to examine the relationship between public spending on the health sector and poverty reduction in Zanzibar; second, to establish the link between public spending on the education sector and poverty reduction in Zanzibar; and finally, to establish the link between public spending on the infrastructure sector and poverty reduction in Zanzibar. Study used the VECM model to analyze the relationship between the variables. The findings of the study showed that public expenditure on infrastructure has significant impact on the poverty reduction. In corresponding to this result, it is suggested that for public expenditures to be effective in reducing poverty, they the primary focus should be the infrastructure investements and improvement.