Differansiye tiroid karsinomu sebebiyle ameliyat edilen hastalarda multifokalite oranlarının retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective examination of multifocality rates in patients operated for differentiated thyroid carcinoma
- Tez No: 882864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT GÜRLÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Planlanan tez çalışmasında diferansiye tiroid karsinomlarında cerrahi tedavi seçimi için genel hasta popülasyonumuzun preoperatif süreçteki değerlendirme safhaları ve postoperatif patolojik değerlendirme sonuçları ortaya konmaya çalışılmıştır. Ocak 2011- Ağustos 2023 arasında 18 yaşından büyük, nüks olmayan, aydınlatılmış onam veren, diferansiye tiroid karsinomu sebebiyle ameliyat edilen, diferansiye tiroid karsinomu tespit edilen toplam 596 hastanın demografik verileri ve postoperatif patoloji sonuçları karşılaştırılmıştır. Tümör odağı taraf, boyut ve sayısı, tümör ve varyant tipi, tiroidit varlığı, ekstratiroidal-kapsüler-vasküler invazyon durumu, lenf nodu metastazı oranları değerlendirilmiş, mevcut literatür ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca diferansiye tiroid karsinomu varyantlarının merkezimizdeki görülme sıklıkları ve prognostik faktörler ile ilişkileri değerlendirilmiştir. Tanı sonrasında cerrahi tedavi kapsamı tercihiyle hasta popülasyonumuzun ilişkisi aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda K/E oranı 3, ortanca tanı yaşı 47'dir. Multifokalite %38,1, agresif varyant papiller karsinom %17,6 lenf nodu metastazı %13,4, kapsül invazyonu %19,1, ekstratiroidal invazyon %17,6, hahimoto tiroiditi %52,7 oranında hastada görülmüştür. Hastaların %88,9'una total tiroidektomi yapılmıştır. Solid tümör, tek taraflı multifokalite, çift taraflı multifokalite oranları ve ilişkili durumları literatür ile uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the planned thesis study, we tried to reveal the preoperative evaluation phases and postoperative pathologic evaluation results of our general patient population for the selection of surgical treatment in differentiated thyroid carcinomas. Between January 2011 and August 2023, demographic data and postoperative pathology results of a total of 596 patients older than 18 years of age, without recurrence, who gave informed consent, who were operated for differentiated thyroid carcinoma and who were diagnosed with papillary or follicular thyroid carcinoma were compared. Solid tumor, unilateral multifocality, bilateral multifocality, tumor type, tumor variant type, presence of Hashimoto's thyroiditis, tumor size, vascular invasion, extrathyroidal invasion, capsular invasion, local and regional lymph node metastasis rates at diagnosis were evaluated and compared with the existing literature. In addition, the incidence of differentiated thyroid carcinoma variants in our center and their relationship with prognostic factors were evaluated. We tried to elucidate the relationship between our patient population and the choice of surgical treatment scope after diagnosis. In our study, the F/M ratio was 3 and the median age at diagnosis was 47 years. Multifocality was seen in 38.1%, aggressive variant papillary carcinoma in 17.6%, lymph node metastasis in 13.4%, capsular invasion in 19.1%, extrathyroidal invasion in 17.6%, and hahimoto thyroiditis in 52.7%. Total thyroidectomy was performed in 88.9% of patients. Solid tumor, unilateral multifocality, bilateral multifocality rates and associated conditions were found to be consistent with the literature.