Application of lean inventory management to oriented strand board manufacturing
Yalın envanter yönetiminin yönlendirilmiş yonga levha üretiminde uygulanması
  1. Tez No: 882869
  2. Yazar: ÇAĞATAY TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM HİZİROGLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Oklahoma State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Huber Engineered Woods'un talep modeli ve envanter yönetim politikaları ile ilişkilendirerek, envanter planlaması ve kontrolünde operasyon yönetiminin temel ilkelerini uygulamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Huber Engineered Woods, Broken Bow, Oklahoma'da yer almakta olup, ulusal çapta müşterilerden gelen talebi karşılamak amacıyla esasen yönlendirilmiş yonga levha (OSB) üretmektedir. Yönlendirilmiş yonga levha, ağaç yongaları, pullar veya levhaların ısı ve basınç uygulanarak reçine ile birleştirildiği mat şeklinde bir kompozit panel ürünüdür. OSB, yapısal yalıtımlı paneller, ahşap I-kirişler için örümcekler, malzeme taşıma uygulamaları, mobilya ve çeşitli“kendin yap”projeleri dahil olmak üzere çeşitli diğer uygulamalarda güvenilir performansı sayesinde popülerlik kazanmıştır. Çoğu ahşap ürünleri üretim şirketi“stok için üretim”(MTS) stratejisiyle çalıştığından ve ahşap ürünler endüstrisinde talep modeli tutarsız olduğundan, yalın envanter seviyesini korumak, bu sektöre hizmet eden şirketler için önemli sorunlardan biridir. Yalın yaklaşım, sıfır envanter ve sıfır israf hedefleyen bir felsefedir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, mevcut hammadde envanteri ve bu tür envanterin kontrolüyle ilgili olası sorunları ele almaktır. Bu amaç, envanter planlaması ve kontrolünün, farklı parti büyüklüğü modelleri, yani ekonomik sipariş miktarı (EOQ), en düşük dönem maliyeti (LPC), en düşük birim maliyeti (LUC), günlük ve haftalık sipariş politikaları gibi yöntemler uygulayarak bir şirketin daha kârlı ve müşteri odaklı olma yolculuğuna nasıl yardımcı olabileceği konusunu daha iyi anlamayı içermektedir. Çalışmanın sonuçları, şirketin mevcut hammadde envanter yönetim stratejisinde yapılan yatırımın yaklaşık %60'ını, sadece haftalık sipariş politikasına geçerek ve talep dalgalanmasının en yüksek seviyesini karşılayabilecek entegre bir güvenlik tampon seviyesi ile tasarruf edebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to apply basics of operations management on inventory planning and control by addressing the current status of Huber Engineered Woods in correlation with the company's demand pattern and inventory management policies. Huber Engineered Woods is located in Broken Bow, Oklahoma, and the company is principally producing oriented strand board (OSB) to fulfill the incoming demand from nation-wide customers. Oriented strand board is a mat-formed composite panel product that is made out of wood strands, flakes or wafers glued together with resin while applying heat and pressure. OSB has gained popularity due to its reliable performance in a variety of other applications including structural insulated panels, webs for wood Ijoists, material-handling applications, furniture, and a variety of do-it-yourself projects. Since most wood products manufacturing companies work under the“make-to-stock”(MTS) strategy and the demand pattern is inconsistent for the wood products industry, keeping the lean inventory level is one of the major issues for the companies that serve this industry. Lean approach is a philosophy that targets zero inventories and zero waste. Therefore, the objective of this study was to address the existing raw material inventory and potential problems related to control of this type of inventory. The objective includes generating a better understanding of how inventory planning control can help a company with the journey of being more profitable and customer-oriented by applying some different lot-sizing models, namely, economic order quantity (EOQ), least period cost (LPC), least unit cost (LUC), daily and weekly ordering policies, to Huber Engineered Woods's current raw material inventory structure. Results of the study indicated that the company can save almost 60% of the investment made in its current raw material inventory management strategy by simply switching to a weekly ordering policy that has an integrated safety buffer level, which could compensate for highest possible demand fluctuation level.