Examining international baccalaureate diploma programme mathematics teachers' conception of interdisciplinarity and their teaching approach
Uluslararası bakalorya dı̇ploma programı matematı̇k öğretmenlerı̇nı̇n dı̇sı̇plı̇nlerarası anlayışları ve öğretı̇m yaklaşımlarının ı̇ncelenmesı̇
- Tez No: 882887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASLAN TUTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Uluslarası Bakalorya Diploma Programını kullanan matematik öğretmenlerin disiplinlerarasılığı üstel fonksiyonları öğretirken ve İç Değerlendirme ve Genişletilmiş Kompozisyon değerlendirme süreçlerinde nasıl entegre ettiklerini araştırmaktır. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. İlk yarı yapılandırılmış görüşme, disiplinlerarasılık ve Uluslarası Bakalorya Diploma Programı hakkındaki genel anlayışlarını anlamak amacıyla İstanbul'da çalışan sekiz öğretmenle gerçekleştirilmiştir. İkinci yarı yapılandırılmış görüşme ise öğretim ve değerlendirme süreçlerinde disiplinlerarasılığı nasıl entegre ettiklerini anlamak amacıyla ilk gruptan seçilen dört öğretmenle gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler (i) öğretmenlerin öğretim ve değerlendirmeye ilişkin disiplinlerarasılık anlayışlarının kodlanması ve (ii) tematik analiz olmak üzere iki yaklaşımla analiz edilmiştir. Sekiz öğretmen ile yapılan ilk analizde müfredat, disiplinlerarası düşünme ve disiplinlerarasılığın uygulanması öne çıkmıştır. Modelleme, kavramsal anlama ve prosedürel akıcılık, okulun doğası ve Uluslarası Bakalorya Diploma Programını müfredatında değerlendirme gerekliliği dört öğretmenle yapılan ikinci analizde ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, tematik analiz öğretmenlerin Uluslarası Bakalorya Diploma Programını müfredatı ile ilişkili olarak disiplinlerarasılık anlayışlarını ortaya koymuştur. Son olarak, çalışma öğretmenlerin öğretim süreci için disiplinlerarası hale gelme seviyesinde ve değerlendirme süreci için disiplinlerarası seviyede ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study was to investigate the manner in which teachers utilizing the International Baccalaureate Diploma Programme integrate interdisciplinarity while teaching exponential functions in mathematics and the assessment process of the Internal Assessment and Extended Essay. Qualitative data were gathered through semi-structured interviews. The first semi-structured interview was conducted with eight teachers from Istanbul to understand their general conceptions about interdisciplinarity and International Baccalaureate Diploma Programme. The second semi-structured was conducted with four teachers who were chosen among the first group to understand their instruction and assessment processes. The interviews were analyzed with two approaches, (i) coding for teachers' conceptions of interdisciplinarity about instruction and assessment and (ii) thematic analysis. Curriculum, interdisciplinary thinking, and implementation of interdisciplinarity appeared in the first analysis of eight teachers. Modelling, conceptual understanding and procedural fluency, nature of school, and requirement of assessment in International Baccalaureate Diploma Programme curriculum appeared in the second analysis of four teachers. In addition, thematic analysis revealed teachers' conceptions of interdisciplinarity in relation with the IB-DP curriculum. Finally, the study found that teachers are becoming interdisciplinary level for the instruction process and interdisciplinary level for the assessment process.