Comparing matrix profile lightweight algorithms usingself-collected data for detecting DDoS attacks in IoTequipment
DDoS ataklarının tespit edilmesinde IoTekipmanlarının kendi sistem verilerikullanılarak matrix profili temelli hafifalgoritmaların karşılaştırılması
  1. Tez No: 882910
  2. Yazar: FAHRİ SİNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
5G ve 5G'nin ötesi gibi mobil ağ teknolojilerinin yükselişiyle, Nesnelerin İnterneti (IoT) veya daha genel olarak Her Şeyin İnterneti (IoE) entegrasyonu endüstriler ve günlük yaşamda giderek yaygınlaşmıştır. Ancak, IoT ağlarının doğasında bulunan coğrafi dağılım, IoT cihazlarının sınırlı güvenlik önlemleri ve işleme gücü gibi zayıf yönler onları çeşitli tehditlere maruz bırakır. Özellikle Dağıtılmış Hizmet Engelleme (DDoS) saldırılarına, bu da ağın kullanılabilirliğini tehlikeye atar. Bu çalışma kısıtlı kaynaklara sahip IoT ortamlarında DDoS atak tespiti zorluğuy-la başa çıkmak için, Matrix Profili (MP) tabanlı anormallik tespitine odaklanmaktadır. Zaman serisi verilerini analiz etmedeki etkinliği, hızı ve minimal işlem yükü açısından avantajlarıyla bilinen ve IOT cihazlarında verimli bir şekilde çalışacak şekilde tasarlanan MP tabanlı bu altı algoritma bu araştırmada karşılaştırılmıştır. Bu algoritmaların, IoT cihazlarının sistem verilerini kullanarak DDoS saldırılarını tespit etmedeki performanslarını değerlendirmek ve IoT ağlarını bu tehditlere karşı güçlendirmek için yeni bir yaklaşım önermek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rise of mobile network technologies like 5G and Beyond 5G, the integration of Internet of Things (IoT) or, more broadly, Internet of Everything (IoE) has become increasingly widespread across industries and daily life. However,the inherent vulnerabilities in IoT networks, characterized by their extensive distribution and the limited security measures and processing power of IoT devices, expose them to various threats, notably Distributed Denial of Service (DDoS) attacks that jeopardize network availability. To address the challenge of lightweight DDoS detection in IoT environments with constrained resources, this study focuses on Matrix Profile (MP) based anomaly detection. Known for its efficacy in analyzing time series data and its advantages in terms of speed and minimal processing load, six MP based algorithms are compared in this research, all designed to operate efficiently on IoT devices. The goal is to evaluate the performance of these algorithms in detecting DDoS attacks using the system data of IoT devices, proposing a new approach to enhance the security of IoT networks against these threats.