Tasarım sürecinde malzeme ile düşünmek: İlk yıl tasarım stüdyosu deneyimi
Thinking with materials in the design process:the first-year design studio experience
- Tez No: 882925
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Mimarlık eğitimini diğer mesleki eğitimlerden ayıran; eğitimin deneyerek, yaparak, üreterek öğrenmeye dayalı olmasıdır. Eğitimin ilk yılından son yılına kadar, öğrencilerin ana katılımcı olarak yer aldığı stüdyo dersleri; mimarlık eğitiminin omurgasını oluşturmaktadır. Mimari tasarım stüdyoları; öğrencilerin teorik bilgiyi uygulamayla birlikte kavradıkları, eleştirel tartışma ortamıyla tasarım fikirlerini geliştirdikleri, materyal ve yöntem denemeleriyle yeni bakış açıları kazandıkları alanlardır. Öğrenciler bu stüdyolarda iki boyutlu ve üç boyutlu olarak düşüncelerini ve tasarımlarını ifade ederler. Geleneksel maket yapımı ve dijital modelleme yöntemleri, öğrencilerin yaygın olarak kullandığı ifade yöntemlerindendir. Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü birinci sınıf derslerinden olan M1022 Mimari Proje II dersinde, tasarım ve üretim aşamasında öğrencilerin yer aldığı deneyerek öğrenme modelinden yararlanılarak yürütülen süreçte, malzeme potansiyellerinin keşfinin, ifade yöntemine katkısı ve tasarım sürecine etkisi incelenmiştir. Deneyerek öğrenme yaklaşımının mimarlık eğitiminde nasıl bir araştırma ve öğrenme alanı olabileceği sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
What distinguishes architectural education from other professional educations is that learning is based on experiencing, doing and producing. From the first year to the last year of education, studio courses, where students are the main participants, form the base of architectural education. Architectural design studios are spaces where students understand theoretical knowledge through practice, develop design ideas through critical discussion environments, and gain new perspectives through material and method experiments. In these studios, students express their thoughts and designs in both 2D and 3D forms. Traditional model making and digital modeling methods are among the commonly used expression techniques by students. This study examines the contribution of the exploration of material potentials to expression methods and its impact on the design process in the course M1022 Architectural Project II, a first-year course in the Department of Architecture at Gazi University Faculty of Architecture, conducted using an experiential learning model where students are involved in the design and production phases. The study questions how the experiential learning approach can be an area of research and learning in architectural education.