Azot gazı altında depolanan kabuklu fındıkların depolama süresince mikrobiyal açıdan değerlendirilmesi
Microbial evaluation of shelled hazelnuts stored under nitrogen gasduring the storage period
  1. Tez No: 882947
  2. Yazar: ŞEHNAZ DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Ülkemiz için ihracat hacmi çok yüksek olan fındık, Dünya'da ilk ve tek olan Lisanslı depo sistemiyle ürün kalitesi ve piyasadaki değeri garanti altına alınmıştır. Ayrıca bu sistemle, hasat dönemindeki yığılmayı engellemek ve arz talep oluşumunu sağlamak için yıl içinde istenilen zaman diliminde ve kalitesi bozulmadan ürüne ulaşım kolaylaşmıştır. Bu çalışma, Lisanslı depolarda azot gazı altında saklanan fındığın zaman içinde mikrobiyal gelişimini takip etmek ve azot gazı ortamının ürünün kalitesini hangi yönde etkilediğini ölçmek için yapılmıştır. Ürün, fiziksel analizlerle belirlenmiş randıman sınıfına göre uygun depoya alınmış ve bu süreçten itibaren Giresun kalite ve Levant kalite olmak üzere iki tür fındık siloda geçirdiği süre boyunca düzenli aralıklarla mikrobiyal açıdan incelenmiş ve azot gazı ortamının ürünü korumadaki etkileri yorumlanmıştır. TS ISO 21527-1:2008 standardına göre maya-küf analizi ve TS EN ISO 4833-1 standardına göre toplam bakteri analizleri belli aralıklarla yapılmış, kontrol grubuna göre çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. İki ürün grubunun alındığı depolar ve bu depoların, çalışma süresi boyunca oksijen, sıcaklık, nem, azot seviyeleri takip edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda azot gazı ortamında depolanan fındıklar, başlangıç numunesine göre değerlendirilmiş, Giresun kalite ve Levant kalite fındıklarda, toplam bakteri ve maya-küf miktarlarında azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hazelnuts, which have a very high export volume for our country, are guaranteed with their product quality and value in the market with the Licensed Warehouse System, which is the first established for hazelnut and only in the world. In addition, with this system, it has become easier to access the product at the desired time during the year and without deteriorating its quality, with the aim of prevent accumulation during the harvest period and to ensure the formation of supply and demand. This study was conducted to follow the microbial development of hazelnuts retained under nitrogen gas in licensed warehouses over time and to measure how the nitrogen gas atmosphere affects the prodvet quality. The product was placed in the appropriate storage according to the yield class determined by physical analysis, and since this process, two types of hazelnuts, Giresun quality and Levant quality, were examined microbially at regular intervals during the time they spent in the silo, and the nitrogen gas atmosphere effects on protecting the product were interpreted. Yeast-mold analysis according to TS ISO 21527-1:2008 standard and total bacteria analysis according to TS EN ISO 4833-1 standard were realised at regular periods, and the results according to the control group were evaluated. The warehouses where the two product groups were taken and the O₂, temperature, humidity and nitrogen levels of these warehouses were monitored throughout the experimental study period. In conclusion the analyses, hazelnuts stored in nitrogen gas atmosphere were evaluated according to the initial sample, and a decrease in the total amount of bacteria and yeast-mold was observed in Giresun quality and Levant quality hazelnuts.