Delme işlemini simüle etmek için kullanılan programların karşılaştırılması
Comparison of the programs used to simulate drilling process
- Tez No: 882948
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İlerleme hızı ve kesme hızı gibi kesme parametreleri matkap takım ömrünü etkileyen en önemli faktörlerdir. Bu çalışmada, sonlu elemanlar yöntemi ile delme işleminde kullanılan kesici takımda (matkap) meydana gelen gerilmeleri tespit ederek, kesme performansının artırılması ve analiz için kullanılan yazılımların karşılaştırılmasının yapılması hedeflenmiştir. Çalışma, Third Wave AdvantEdge programı ile yapılacak olan delik delme analizinin Deform3D programı ile yapılmış analiz sonuçlarıyla karşılaştırılmasını ve her iki programın analizi tamamlama sürelerinin kıyaslanmasını içermektedir. Bu nedenle, farklı kesme parametreleri (60-75-90-108 m/min kesme hızı ve 0,15-0,20-0,25 mm/rev ilerleme değerleri) kullanılarak ön delikli AISI 1050 numuneleri üzerinde TiAlN/TiN kaplı karbür matkap ile analiz çalışmaları yapılmıştır. Çalışma sonucu her iki yazılımında farklı gerilme değerleri hesapladığı fakat kesme hızı ve ilerleme değerlerinde meydana gelen artış ile gerilme değerlerinde meydana gelen artış trendi her iki programda da paralellik arz etmektedir. Third Wave AdvantEdge yazılımının Deform3D yazılımına kıyasla daha kısa süre içerisinde analizi tamamlaması, kesici takımlar ile ilgili yapılacak olan sonlu elemanlar analizi çalışmalarında zaman tasarrufu açısından oldukça iyi bir alternatif olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cutting parameters such as feed rate and cutting speed are the most important factors affecting drill tool life. In this study, it is aimed to increase the cutting performance by determining the stresses occurring in the cutting tool (drill) used in the drilling process with the finite element method and to compare the software used for analysis. The study includes comparing the hole drilling analysis performed with the Third Wave AdvantEdge program with the analysis results made with the Deform3D program and comparing the analysis completion times of both programs. Therefore, analyses were carried out on pre-drilled AISI 1050 samples using different cutting parameters (60-75-90-108 m/min cutting speeds and 0,15-0,20-0,25 mm/rev feed rates) with a TiAlN/TiN coated carbide drill. As a result of the study, both software programs calculate different stress values, but the increase in cutting speed and feed values and the increasing trend in stress values are parallel in both programs. It has been seen that Third Wave AdvantEdge software completes the analysis in a shorter time compared to Deform3D software and is a very good alternative in terms of saving time in finite element analysis studies on cutting tools.