Gelecek kaygısı yaşayan üniversite öğrencilerine uygulanan aile danışmanlığı programının kaygı ve bilinçli farkındalık düzeyine etkisi
The effect of family counseling program applied to university students with future anxiety on anxiety and conscious awareness levels
  1. Tez No: 882949
  2. Yazar: MERVE GEYLANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YASEMİN KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Sağlık Eğitimi, Nursing, Psychiatry, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, gelecek kaygısı yaşayan üniversite öğrencilerine uygulanan bilişsel davranışçı model temelli aile danışmanlığı programının kaygı ve bilinçli farkındalık düzeyine etkisini belirlemek amacıyla ön test, son test randomize kontrollü araştırma olarak gerçekleştirildi. Çalışma verileri 10 girişim ve 10 kontrol olmak üzere 20 öğrenciden elde edildi. Veriler bireysel özellikler formu, Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı Ölçeği ve Ergen ve Yetişkinler İçin Bilinçli Farkındalık Ölçeğinin Türkçe Versiyonu ile toplandı. Girişim grubuna online olarak haftada bir kez 8 hafta boyunca 50-60 dakika (6 hafta yalnızca öğrenciler son iki hafta aile üyeleri katılımlı) süren bilişsel davranışçı model temelli aile danışmanlığı programı uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmadı. Her iki gruba uygulama öncesinde ve uygulama bitiminde testler uygulandı. Girişim ve kontrol grubu karşılaştırıldığında Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı Ölçeği ön test, son test puanları arasında anlamlı fark olduğu; Ergen ve Yetişkin Bilinçli Farkındalık Ölçeği ön test, son test puanları arasında fark olmadığı; sadece ölçeğin“Reaktif Olmama”alt boyutu ön test, son test puanları arasında girişim grubunda anlamlı bir fark olduğu belirlendi. Sonuç olarak; bilişsel davranışçı model temelli aile danışmanlığı programı uygulanan üniversite öğrencilerinin gelecek kaygısı düzeylerinin azaldığı, bilinçli farkındalık düzeyleri üzerindeki etkisininse sınırlı kaldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research has conducted as a pre-test, post-test randomized controlled study to determine the effects of a cognitive behavioral model-based family counseling program on anxiety and mindfulness levels in university students experiencing anxiety about the future. Study data were obtained from 20 students including 10 of intervention and 10 of control group. Data were collected with individual characteristics form, Future Anxiety Scale in University Students, and The Validity and Reliability of the Adolescents and Adult Mindfulness Scale's Turkish Version. Intervention group was applied a cognitive behavioral model-based family counseling program which lasts 50-60 minutes during 8 week (6 weeks with only the students and the last two weeks included family members' participation) once a week online. Control group was not applied any intervention. The tests were applied to both groups once before and after the application. When intervention and control groups were compared, it was found that there was a significant difference between the Future Anxiety Scale in University Students pre-test and post-test scores; it was determined that there was no difference between the pre- test and pos- test scores of the Adolescents and Adult Mindfulness Scale's; however, a significant difference was identified in the“Non-Reactive”sub- dimension of the scale in the intervention group between the pre- test and post- test scores. As a result: it can be stated that the cognitive- behavioral model- based family counseling program applied to university students has reduced their levels of future anxiety, while its impact on their levels of mindful awareness has remained limited.