Oral simetin sonrası kreatinin klerens ölçümleri
- Tez No: 88295
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Nefroloji, Biochemistry, Nephrology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
VI. ÖZET Böbrek fonksiyonunun bir belirteci olan glomerüler filtrasyon hızı (GFR), plazma kreatinin konsantrasyonlarından, yaş, cinsiyet ve vücut ağırlığına bağlı olarak Cockcroft- Gault formülüne bağlı olarak hesaplanabilir. Bu çalışmada, oral simetidin verilerek kreatinin tübüler sekresyonu inhibe edilmesinin C-G formülü ile hesaplanan GFR sonuçları üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmada 10 sağlıklı ve 17 böbrek hastası birey kullanıldı. Bireylerin,“true”GFR'leri 99nTc-DTPA enjeksiyonundan sonra 89mTc-DTPA-Ultrafiltrat metodu ile ölçüldü. Serum kreatinin konsantrasyonu, (3x800mg) oral simetidin verilmesinden önce ve sonra kinetik Jaffe metodu ile ölçüldü. Simetidin verilmesinden önce kreatinin klerensi 24 saatlik idrarla klasik metod kullanılarak hesaplandı. Simetidin verilmeden önce ve sonra GFR, C-G formülü ile serum kreatinin konsantrasyonundan hesaplandı. Sonuçlar 99mTc-DTPA'dan elde edilen verilerle karşılaştırıldı. Plazma kreatinin konsantrasyonu, simetidin verilmesinden sonra tüm hastalarda daha yüksek bulundu. Simetidin kullanmaksızın C-G formülü ile hesaplanan kreatinin klerensi daha yüksekti. Simetidin sonrası değerler,“”Tc-DTPA ile ölçülen GFR değerlerine yakındı. Sonuçta simetidin verildikten sonra, GFR tek bir açlık kan örneği ile serum kreatinin konsantrasyonundan C-G formülü ile doğru tahmin edilebilir ve rutin çalışmalarda kullanılabilir. 52
Özet (Çeviri)
VII. YABANCI DİLDE ÖZET Glomerular Filtration Rate(GFR); a renal function marker, can be estimated by using serum creatinine concentration, age, sex, and body weight according to the Cockcroft-Gault (C-G) formula. In this study, the effect of cimetidine which inhibits tubular secretion of creatinine, on GFR result calculated by C-G formula were investigated. 10 healthy individuals and 17 patients with renal disease were used in the study. Their true GFR was measured by 99mTc-DTPA-Ultrafiltrate method after injection of 99mTc- DTPA. Fasting plasma creatinine concentration was measured by kinetic Jaffe reaction before and after (3x800mg) administration of oral cimetidine. Before cimetidine administration, creatinine clearance was also calculated by routine method by using 24-hour urine collection. GFR was estimated from serum creatinine concentration by Cockcroft-Gault formula before and after cimetidine. The results were compared with data obtained from "Tc-DTPA. Plasma creatinine concentration was found higher in all patients after cimetidine administration. Creatinine clearance calculated by Cockcroft-Gault formula was overestimated without cimetidine. Values after cimetidine were found to be closer to the GFR values which were measured by DTPA. In conclusion, with a single fasting blood sample after oral cimetidine, GFR can be accurately estimated from serum creatinine concentration by Cockcroft-Gault formula and can be used in routine studies. 53