A qualitative study to examine mathematics and science mentor teachers' conception of effective mentoring
Matematik ve fen bilimlerı mentor öğretmenlerinin etkili mentorluk algısını incelemek üzere nitel bir çalışma
  1. Tez No: 882978
  2. Yazar: BEYZA EKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASLAN TUTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu nitel çalışma, matematik ve fen bilimleri mentor öğretmenlerinin etkili alan odaklı mentorluk anlayışlarını incelemektedir. İstanbul'daki hem devlet hem de özel liselerden seçilmiş mentor öğretmenlerden (4 matematik, 4 kimya, 2 biyoloji, 3 fizik) alınan mülakat verilerinin indüktif tematik analizi yoluyla, araştırma, mentorluğun çok yönlü boyutlarını detaylandırmayı amaçlamaktadır. Verilerin indüktif analizinden dört belirgin tema ortaya çıkmıştır: (1) Mentorluk Motivasyonları, (2) Öğretim İçin Bilgi Kavrayışı, (3) Mentorluk Uygulamaları, ve (4) Mentorluk Algıları. Bulgular, mentor öğretmenlerin, etkili mentorluk tanımlamalarına öğretim için bilgi kavrayışlarını ifade ederek başladıklarını, özellikle mentorluk uygulamalarını öğretmenlerin sahip olması veya geliştirmesi gereken gerekli konu bilgisi (SMK) ve pedagojik içerik bilgisi (PCK) ile ilişkilendirdiklerini göstermektedir. Her iki disiplin de SMK ve PCK'nın kritik önemini vurgulamakla birlikte, uygulamaları kendi öğretim bağlamlarında farklı şekillerde özelleştirilmiştir. Matematik mentor öğretmenleri, matematiksel kanıtlar ve problem çözme egzersizleri yoluyla ileri matematik bilgisini pekiştirmeye odaklanan öğretim faaliyetlerini tercih etmektedir. Fen mentor öğretmenleri ise, laboratuvar çalışmaları ve teknoloji entegrasyonuyla uygulamalı öğrenme faaliyetlerini tercih etmektedir. Araştırma ayrıca, kendilerini 'öğretmen eğitmeni' olarak tanımlayan mentor öğretmenlerle, öğretmen eğitimcisi rolünü benimsemeyenleri ayırt etmektedir. Öğretmen eğitimcisi rolünü üstlenenler detaylı pedagojik tartışmalar ile yansıtıcı pratiklerde bulunurken diğer grup daha çok duygusal destek sağlamak ve öğrencilerle iletişim yeteneklerini geliştirmeye odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study examines the mathematics and science mentor teachers' understandings on effective area specialized mentoring. Through inductive thematic analysis of interview data from a sample of mentor teachers (4 mathematics, 4 chemistry, 2 biology, 3 physics teachers) from both public and private high schools in Istanbul, the research aims to dissect the multifaceted dimensions of mentorship in specialized subject areas. Four distinct themes emerged from the inductive analysis of the data: (1) Mentoring Motivations, (2) Conception of Knowledge for Teaching, (3) Mentoring Practices, and (4) Mentoring Perceptions. The findings indicate that mentor teachers across disciplines initiate their descriptions of effective mentoring by articulating conceptions of knowledge for teaching, specifically linking their mentoring practices to the requisite subject matter knowledge (SMK) and pedagogical content knowledge (PCK) that teachers ought to possess or develop. While both disciplines emphasize the critical importance of SMK and PCK, they apply these concepts differently. Mathematics mentors prefer enhancing knowledge through proofs and problem-solving, whereas science mentors focus on experiential learning with labs and hands-on activities, often integrating technology to foster engaging environments. The study also distinguishes between mentor teachers who identify as 'teacher educator' —who engage in detailed pedagogical discussions and reflective practices—and those who do not, with the latter group focusing more on providing emotional support and improving communicative competencies with students.