Cerrahi hemşirelerinin insan kavramına bakış açısının incelenmesi
Examination of surgical nursing's perspective on the concept of human
  1. Tez No: 882979
  2. Yazar: NURİYE DEĞİRMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Cerrahi hemşireliği, hastaların cerrahi işlemler öncesinde, sırasında ve sonrasında ihtiyaç duydukları bakımı sağlamakla ilgilenen özel bir alanı temsil etmektedir. Bu alanda çalışan hemşireler, cerrahi müdahalelerin gerektirdiği özel beceri ve bilgiye sahip olmakla birlikte, hastaların fiziksel, duygusal ve psikolojik ihtiyaçlarını da dikkate alırlar. Cerrahi hemşireliği, insanın sağlık ve hastalık durumlarına müdahale eden cerrahi işlemleri içerdiği için hemşirelik pratiğinin önemli bir parçasıdır. Hemşireler, hastaların cerrahi müdahaleler öncesinde endişe ve korkularını hafifletmeye çalışırken, işlem sırasında tıbbi ekip ile birlikte koordineli bir şekilde çalışarak hastanın güvenliğini; aynı zamanda cerrahi sonrası dönemde hastanın iyileşme sürecini desteklemek ve komplikasyonları önlemek için gerekli bakımı sağlamaktadır. Cerrahi hemşireliği, multidisipliner bir yaklaşım gerektirmektedir ve cerrahi ekibin bir parçası olarak hastaların bakımında etkin bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada cerrahi hemşireliğinde insan kavramına yaklaşımı anlamak için nitel bir araştırma yapılmıştır. İnsanın tanımı, özellikleri ve insana ait değerler, hemşirelik alanındaki mesleki ve etik değerlerle birlikte bakım ve insani değerlere odaklanarak kategorilere ayrılmıştır. Bu kategoriler, cerrahi hemşirelerinden alınan görüşler doğrultusunda oluşturulmuştur. Araştırma sonuçları, cerrahi hemşireliği alanında yoğun iş temposu ve servislerdeki sürekli değişim gibi faktörlere rağmen, hemşirelerin insan ve insana yaklaşımında yüksek bir duyarlılık seviyesine sahip olduklarını ortaya koymaktadır. Bu bulgular, cerrahi hemşirelerinin insan odaklı bakımı ve insani değerlere olan bağlılıklarını vurgulamaktadır. Bu çalışma, cerrahi hemşirelerinin insanı merkeze alan bir yaklaşımla hasta bakımında etkili ve duyarlı bir rol üstlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Surgical nursing represents a specialized field that deals with providing the care patients need before, during and after surgical procedures. Nurses working in this field have the special skills and knowledge required by surgical interventions, but also take into account the physical, emotional and psychological needs of patients. Surgical nursing is an important part of nursing practice as it involves surgical procedures that intervene in human health and disease states. While nurses try to alleviate patients' concerns and fears before surgical interventions, they work in coordination with the medical team during the procedure to ensure the safety of the patient. It also provides the necessary care to support the patient's recovery process and prevent complications in the post-surgical period. Surgical nursing requires a multidisciplinary approach and plays an active role in the care of patients as part of the surgical team.In this study, a qualitative research was conducted to understand the approach to the concept of human in surgical nursing. The definition of human being, its characteristics and human values are divided into categories, focusing on care and human values along with professional and ethical values in the field of nursing. These categories were created in line with the opinions received from surgical nurses. The research results reveal that despite factors such as intense work tempo and constant change in services in the field of surgical nursing, nurses have a high level of sensitivity in their approach to people and people. These findings highlight surgical nurses' person-centered care and commitment to human values. This study shows that surgical nurses play an effective and sensitive role in patient care with a human-centered approach.