Bilim fuarı matematik alt projelerine ait bir içerik analiz çalışması
A content analysis study of the science fair mathematics sub-projects
- Tez No: 667268
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL, PROF. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Programı kapsamında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin bir ilinde desteklenen matematik alanındaki alt proje başvurularını incelemek amacıyla oluşturulmuştur. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. İnceleme sürecinde projenin amaçları, projenin yöntemi ve proje özetinden faydalanılarak alt projelerde hedeflenen amaçlar, odaklanılan matematiksel öğrenme alanları, kullanılması planlanan materyaller ve yapılan disiplinler arası ilişkilendirmeler belirlenmiştir. Öğrenciler ve öğretmenler yaptıkları alt projeler ile çoğunlukla matematiksel içerikleri araştırmayı hedeflemişlerdir. Bunun yanında alt amaçlar olarak matematik dersine yönelik bilişsel kazanımlar, duyuşsal kazanımlar ve 21. yüzyıl becerileri geliştirmeyi de hedeflemişlerdir. Ortaokul düzeyinde en fazla“Sayılar ve İşlemler”, lise düzeyinde ise“Sayılar ve Cebir”ve“Geometri”öğrenme alanlarına odaklanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca matematik altxii projelerinde disiplinler arası ilişkilendirmeye en fazla sayısal alanlara yer verildiği ve materyal kullanımlarında ise çoğunlukla günlük yaşam nesnelerinin tercih edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK) was established to examine the project applications received by the Department of Science and Society in 4006 TUBITAK Science Fair Program supported a province in the field of mathematics within the scope of the Southeastern Anatolia Region. One of the qualitative research methods, document analysis method was used in this study. During the examination process, the aims of the project, the method of the project and the project summary were used, and the targeted goals in the sub-projects, the mathematical learning areas focused on, the materials planned to be used and the interdisciplinary associations were determined. Students and teachers mostly aimed to research mathematical contents with their sub-projects. In addition, they also aimed to develop cognitive acquisitions, affective acquisitions and 21st century skills towards mathematics lesson as sub-objectives. It has been determined that the most focus is on“Numbers and Operations”at the secondary school level, and on“Numbers and Algebra”and“Geometry”at the high school level. In addition, it was observed thatxiv interdisciplinary connections mostly included quantitative fields in mathematics sub-projects and objects of daily life were mostly preferred in material usage.