Hiperlipoproteinemili hastaların kan örneklerinde trombosit yüzeyine bağlı fibrinojen reseptörü ve apolipoprotein A1 bağlanma bölgesi varlığının flowsitometre ile saptanması ve sağlıklı kişilerle karşılaştırılması
Determination of the existence of the fibrinogen receptor binding to the platelet surface and apolipoprotein A1 binding site by flowcytometry in the blood samples of patients with hyperlipoproteinemia and its...
- Tez No: 88298
- Danışmanlar: PROF. DR. EKİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
107 7. ÖZET HİPERLİPOPROTEİNEMİLİ HASTALARIN KAN ÖRNEKLERİNDE TROMBOSİT YÜZEYİNE BAĞLI FİBRİNOJEN RESEPTÖRÜ VE APOLİPOPROTEİN Al BAĞLANMA BÖLGESİ VARLIĞININ FLOVSİTOMETRE İLE SAPTANMASI VE SAĞLIKLI KİŞİLERLE KARŞILAŞTIRILMASI Bu çalışmada hiperlipoproteinemili ve normal olgularda çeşitli agonistlerle aktivasyondan önce ve sonra trombositlerde bulunan dört farklı glikoprotein reseptör sayısı ve trombosit yüzeyine Apo A1 bağlanma derecesi, flovsitometrik yöntemlerle tayin edildi. Materyal - Metod Spesifik antikorlar kullanılarak (Glikoprotein Gpllb/llla'ya spesifik CD41a ve Gplb/IX'a spesifik CD42b) çeşitli yöntemlerle elde edilen trombositlerde (yıkanmış trombositlerde, trombositçe zengin plazmada ve tam kanda) bu reseptörleri taşıyan trombositlerin yüzde oranları belirlendi. Trombosit başına Gpllb/llla, Gplb, Gpllla ve P-Selektin reseptörlerinin sayıları, molekül sayıları bilinen bir kalibratör ve sırasıyla CD41a, CD42b, CD61 ve CD62P antikorları kullanılarak flovsitometrik olarak ölçüldü. Trombosit yüzeyine Apo A1 bağlanması, Apo A1 antikoruyla elde edilen ortalama floresans yoğunluğu derecesine göre değerlendirildi. Her iki grupta trombosit agregasyon ölçümleri agregometre kullanılarak yapıldı. Sonuçlar Tam kan metodunun trombosit aktivasyon çalışmalarında en uygun metot olduğu bulundu. Normal ve hiperlipoproteinemili olgularda çeşitli agonistlerle aktivasyondan sonra trombosit Gplb reseptör sayıları azalırken, Gpllb/llla, Gpllla ve P-Selektin reseptör sayılarında önemli düzeyde artış gözlendi. Hiperlipoproteinemili olgularda agonistlere karşı cevabın ve trombosit agregasyonunun yükseldiği tesbit edildi. Her iki grupta trombositlere Apo A1 bağlanması aktivasyondan sonra azaldı. Bu sonuçlar; hiperlipoproteinemili olguların trombositlerinin, sirkülasyonda aktive olmaya eğilimli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
108 8. SUMMARY DETERMINATION OF THE EXISTENCE OF THE FIBRINOGEN RECEPTOR BINDING TO THE PLATELET SURFACE AND APO Al BINDING SITE BY FLOWCYTOMETRY IN THE BLOOD SAMPLES OF PATIENTS WITH HYPERLIPOPROTEINEMIA AND ITS COMPARISON WITH HEALTHY INDIVIDUALS In this study, the numbers of four glycoprotein receptors found in the platelets of individuals with hyperlipoproteinemia and normal subjects before and after activation with several agonists, and the rate of binding to Apo A1 have been determined by flow cytometric methods. Material - Method By using specific fluorescence antibodies (CD41a specific to Gpllb/llla and CD42b specific to Gplb/IX), flow cytometric analyses were carried out in platelets obtained by several methods, i.e. washed platelets, platelet-rich plasma and whole blood, and the percentage of the platelets carrying these receptors were detected. The numbers of Gpllb/llla, Gplb, Gpllla and P-Selectin receptors per platelet were measured by means of a calibrator whose molecule number is known and using the antibodies CD41a, CD42b, CD61 and CD62-P respectively. Binding of Apo A1 to the surface of the platelet was evaluated in terms of the mean fluorescence density obtained by the antibody Apo A1. In both groups, platelet aggregation analyses were performed by aggregometry. Results