Prematüre bebeği olan annelere verilen telefonla emzirme desteğinin emzirme sonuçlarına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of telephone breastfeeding support given to mothers with premature babies on breastfeeding results: A randomized controlled study
- Tez No: 882989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; yenidoğan yoğun bakım ünitesinden (YYBÜ) taburcu olan geç prematüre bebeklerin annelerine verilen“Telefonla Emzirme Desteğinin”emzirme sonuçlarına etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma, tek kör, ön-test, son-test, randomize paralel iki grup, kontrollü, deneysel araştırmadır. Araştırma 17.8.2021-01.08.2022 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi YYBÜ'de 62 anneyle yürütülmüştür. Araştırmaya katılan tüm prematüre bebeklerin taburculuk rutin işlemleri tamamlandıktan sonra ön-testler alınmış ve emzirme rehberi annelerin telefonlarına gönderilmiştir. Araştırmada girişim grubuna (n:31), 16 haftalık WhatsApp uygulaması ve telefon görüşmeleri aracılığıyla emzirme konusunda eğitim ve destek verilmiştir. Son testler bebek altı aylık olduğunda alınmıştır. Araştırmanın verileri Anne-Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu, Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği (kısa form), Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği ve Emzirme Süresini Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Bulgular: Bebek altı aylık olduğunda; hem gruplar arası hem de grup içi emzirme öz-yeterlilik ölçeği, gruplar arası bebek beslenmesi tutum ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research is to examine the effect of“Telephone Breastfeeding Support”provided to mothers of late preterm infants discharged from the neonatal intensive care unit (NICU) on breastfeeding outcomes. Method: The study is a single-blind, pre-test, post-test, randomized parallel two-group, controlled, experimental research. The study was conducted with 62 mothers in Antalya Training and Research Hospital NICU between 17.8.2021-01.08.2022. Pre-tests were obtained from all premature infants participating in the study after completion of discharge routine procedures, and the breastfeeding guide was sent to the mothers' phones. In the study, intervention group (n:31) received education and support on breastfeeding through a 16-week WhatsApp and phone calls. Post-tests were conducted when the infants were six months old. The data of the study were collected using the Mother-Infant Demographic Information Form, Breastfeeding Self-Efficacy Scale (short form), Infant Feeding Attitude Scale and Breastfeeding Duration Evaluation Form. Results: When the infants were six months old; it was observed that there was no statistically significant difference between the groups in terms of both intergroup and intragroup breastfeeding self-efficacy scale, and intergroup infant feeding attitude scale scores (p>0.05).