Hemşirelere simülasyona dayalı öğrenme ile verilen eğitimin periferik venöz kateter ile ilişkili enfeksiyon oranlarının azaltılmasına etkisi
The effect of training given to nurses with simulation-based learning on reducing the infection rates associated with peripheral venous catheter
  1. Tez No: 883022
  2. Yazar: MENŞURE GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma; periferik venöz kateter ile ilişkili enfeksiyonların önlenmesinde simülasyona dayalı öğrenme ile hemşirelere verilen eğitimin etkisini incelemek amacıyla ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel ve izlemsel desende bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Ocak-Haziran 2024 tarihleri arasında, bir Üniversite Hastanesi'nde görev yapan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan toplam 64 hemşire ile yürütüldü. Araştırmada girişim grubundaki hemşirelere simülasyona dayalı öğrenme yöntemiyle“Güvenli Damar İçi Erişimi”kapsamında eğitim verildi. Araştırma verilerinin toplanmasında“Bireysel Özellikler Formu”,“Periferik İntravenöz Kateterizasyon Bilgi Testi”,“Periferik Venöz Kateter Beceri Düzeyi Kontrol Listesi”,“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”ve“Periferik Venöz Kateter ile İlişkili Enfeksiyon Oranı İzlem Formu”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a quasi-experimental and follow-up study with a pre-test and post-test control group in order to examine the effect of simulation-based learning and training given to nurses on the prevention of peripheral venous catheter-related infections. The study was carried out between January and June 2024 with a total of 64 nurses working at a University Hospital and meeting the inclusion criteria. In the study, nurses in the intervention group were given training on“Safe Intravenous Access”using a simulation-based learning method.“Individual Characteristics Form”,“Peripheral Intravenous Catheterization Knowledge Test”,“Peripheral Venous Catheter Application Checklist”,“Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale”and“Peripheral Venous Catheter-Related Infection Rate Monitoring Form”were used to collect research data.