Yeni bir seri 1, 2,4-triazol türevlerinin bakır indirgenme antioksidan kapasiteleri (CUPRAC) ve antielastaz aktivitelerinin incelenmesi
The investigation of the copper reducing antioxidant capacities (CUPRAC) and antielastase activities of new a series 1,2,4-triazole derivatives
- Tez No: 883046
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR BİLGİN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Triazol bileşikleri heterosiklik yapıda olan azot atomu içeren önemli bileşiklerdir. Triazollerin etkili olduğu çok sayıda biyolojik aktivite vardır. Bu bileşiklerin bir kısmının kanser hastalarının tedavisinde kullanılan kimyasal tedavi ilaçlarında, sedef hastalığı için kullanılan ilaçlarda ve kaslardaki gerilimi azaltmak amacıyla kas gevşetici ilaçların yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Antioksidanlar vücudun doğal sürecinde üretilebildiği gibi dışarıdan gıda yoluyla alınabilmektedir. Yaş alımı ile ortaya çıkan yaşlanma belirtilerini yavaşlatmak ve bağışıklık sistemini sağlamlaştırmak amacıyla da kullanılırlar. İnsan sağlığı için büyük önem taşıyan antioksidanlar aynı zamanda gıdaların raf ömrünü uzatmaya ve besin değerlerindeki kaybı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu çalışmanın amacı yeni bir seri olan 1, 2, 4-triazol türevlerinin bakır indirgeme antioksidan kapasiteleri (CUPRAC) ve antielastaz aktivitelerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Triazole compounds are important compounds containing nitrogen atoms in a heterocyclic structure. There are a number of biological activities on which triazoles are effective. It is known that some of these compounds are used in chemical therapy drugs used in the treatment of cancer patients, drugs used for psoriasis, and muscle relaxants to reduce tension in the muscles. Antioxidants can be produced naturally in the body or can be obtained externally through food. They are also used to slow down the signs of aging that occur with age and strengthen the immune system. Antioxidants, which are of great importance for human health, also help to extend the shelf life of foods and reduce the loss of nutritional values. The aim of this study is to examine the copper reduction antioxidant capacities (CUPRAC) and antielastase activities of a new series of 1, 2, 4-triazole derivatives.