Toplam kalite yönetimi uygulamalarının sağlık kurumlarında çalışanların performansına etkisi: Bir kamu hastanesi örneği
The effect of total quality management practices on the performance of employees in health institutions: A public hospital example
  1. Tez No: 883045
  2. Yazar: ALPER ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Toplam Kalite Yönetimi (TKY), bir organizasyonun tüm süreçlerini ve çalışanlarını kalitenin sürekli geliştirilmesine odaklayan bütünlükçü bir yönetim anlayışıdır. Bu çalışma, bir kamu hastanesinde uygulanan TKY uygulamalarının, sağlık kurumu çalışanlarının performansına olan etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmada, İstanbul İl'inde faaliyet gösteren Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde görev yapan 300 sağlık çalışanına uygulanmış olup (TKY) uygulamalarının çalışanların bireysel performansları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma verileri 01.12.2022-01.03.2023 tarihleri arasında anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada Badri ve Davis (1995), Sila ve Ebrahimpour (2005)'deki çalışmalarda geliştirilmiş Toplam Kalite Yönetimi Ölçeği ile Kirkman ve Rosen (1999) tarafından geliştirilen Performans Değerleme Ölçeği kullanılmıştır. Anket yöntemi kullanılarak elde edilen veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde frekans ve yüzde analizleri, t-testi, anova testi, pearson korelasyon testi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların %79'u kadın, medeni durumlarında %54.3'ü evli, yaş dağılımında %30.7 ile 41-50 yaş aralığındaki katılımcılardır. Katılımcıların çoğunluğu (28%) 1 ile 5 yıl arasında çalışmaktadır. Görev dağılımına bakıldığında hemşireler %58.7 ile en büyük gruptur. Ayrıca katılımcıların %36.7'si TKY eğitimi almıştır. Katılımcıların TKY uygulamalarına ilişkin görüşleri incelendiğinde, katılımcıların TKY uygulamalarının kapsamı ve kalitesinin yeterli olduğu, ancak sürekliliğinin sağlanmasının önemli olduğu görüşünde oldukları görülmüştür. Katılımcıların bireysel performansları incelendiğinde, katılımcıların performanslarının yaş, kurumda çalışma süresi ve görev gibi demografik özelliklere göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Daha genç katılımcıların performansları daha yüksektir Görev, katılımcıların performansları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Tekniker/Teknisyenlerin daha yüksektir. TKY uygulamaları ile bireysel performanslar arasındaki ilişki incelendiğinde, TKY uygulamalarının liderlik alt boyutu ile bireysel performanslar arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Araştırma bulguları, TKY uygulamalarının çalışanların bireysel performansları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Ancak, TKY uygulamalarının liderlik boyutunun bireysel performansları etkilediği görülmektedir. Bu nedenle, TKY uygulamalarının liderlik boyutuna daha fazla odaklanılması ve liderlerin TKY uygulamalarını benimsemesi ve çalışanların katılımını sağlaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Total Quality Management (TQM) is an holistic management approach that focuses all processes and employees of an organization on the continuous improvement of quality. This study aims to examine the effects of TQM practices implemented in a public hospital on the performance of healthcare institution employees. In this research, Göztepe Prof. operating in Istanbul Province. Dr. It was applied to 300 healthcare workers working at Süleyman Yalçın City Hospital and the effect of (TQM) practices on the individual performances of the employees was examined. Research data was obtained using the survey method between 01.12.2022-01.03.2023. In the research, the Total Quality Management Scale developed in the studies of Badri and Davis (1995), Sila and Ebrahimpour (2005) and the Performance Appraisal Scale developed by Kirkman and Rosen (1999) were used. The data obtained using the survey method was analyzed with SPSS 26.0 program. Frequency and percentage analyses, t-test, anova test, pearson correlation test and regression analysis were applied to analyze the data. As a result of the research, 79% of the participants are women, 54.3% of them are married, and 30.7% of the participants are between the ages of 41-50. The majority of participants (28%) have been working between 1 and 5 years. Considering the distribution of duties, nurses are the largest group with 58.7%. Additionally, 36.7% of the participants received TQM training. When the participants' opinions on TQM practices were examined, it was seen that the participants were of the opinion that the scope and quality of TQM practices were sufficient, but it was important to ensure their continuity. When the individual performances of the participants were examined, it was seen that the performances of the participants differed according to demographic characteristics such as age, duration of employment in the institution and duty. Younger participants perform better. The task has a significant impact on the participants' performance. It is higher for Technicians/Technicians. When the relationship between TQM practices and individual performances was examined, it was seen that there was a low-level significant relationship between the leadership sub-dimension of TQM practices and individual performances. Research findings show that TQM practices do not have a significant effect on the individual performance of employees. However, it appears that the leadership dimension of TQM practices affects individual performances. Therefore, it is necessary to focus more on the leadership dimension of TQM practices and to ensure that leaders adopt TQM practices and ensure the participation of employees.