Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi dahili yoğun bakım hastalarında potansiyel ilaç-ilaç etkileşimlerinin araştırılması
Investigation of potential drug-drug interactions in Gaziantep University Sahinbey Research and Practice Hospital internal medicine intensive care patients
  1. Tez No: 883047
  2. Yazar: EMİNE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ALAŞEHİRLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SARACALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yoğun bakım hastalarında polifarmasi ve ilaç etkileşimleri genellikle gözden kaçan bir risktir. Bu çalışmanın amacı; yoğun bakım hastalarında potansiyel ilaç-ilaç etkileşimlerini saptamaktır. Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi dahili yoğun bakım ünitesinde 1 Ocak 2021-1 Ocak 2022 tarihleri arasında tedavi görmüş olan 18-65 yaş arasındaki COVID-19 tanılı 245 hasta dosyası retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar arasındaki ilaç-ilaç etkileşimleri Lexicomp© ve Medscape© ilaç veritabanları ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda 158 erkek (51.39±10.49 yaş), 87 kadın (50.29±12.93 yaş) hastanın 238'inde (%97.1) en az bir ilaç etkileşimi belirlenmiştir. Etkileşim saptanan (n=238) ve saptanmayan (n=7) gruplar arasında yaş ve cinsiyet bakımından anlamlı bir fark bulunmamaktadır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Polypharmacy and drug interactions are generally an ignored risk in intensive care patients. The purpose of this study is to detect potential drug-drug interactions in intensive care patients. The files of 245 patients diagnosed with COVID-19, aged 18-65, of the internal intensive care unit of Gaziantep University Sahinbey Research and Practice Hospital between January 1, 2021 and January 1, 2022 were retrospectively examined. Drug-drug interactions between drugs used in the treatment of patients were evaluated with Lexicomp© and Medscape© drug databases. In our study, at least one drug interaction was detected in 238 (97.1%) of 158 male (51.39±10.49 years) and 87 female (50.29±12.93 years) patients. There is no significant difference in terms of age and gender between the groups with detected interaction (n=238) and without (n=7) (p>0.05).