Hayat bilgisi dersinde eğitsel oyun kullanımının öğrencilerin akademik başarı ve tutumlarına etkisi
The effect of the use of educational games in the life science course on the academic success and attitudes of the students
- Tez No: 883050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDAL DİKMENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Eğitim ve öğretim sürecinde birçok farklı yöntem ve teknik kullanılması gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi de yaparak ve yaşayarak öğrenme deneyimi sunan eğitsel oyun yöntemidir. Eğitsel oyunlar öğretim süreci içerisinde birçok derste kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntem ile öğrenciler hem akademik bir beceri kazanırlar hem de eğlenerek öğrenme fırsatı yakalarlar. Özellikle ilkokul çağında bulunan çocukların bu deneyimleri yaşamaları onlar için önemlidir. Hayat Bilgisi dersi içerikleri de eğitsel oyun kullanımı için uygun olarak görülmüştür. Bu çalışma, hayat bilgisi dersinde eğitsel oyun yöntemi kullanımının öğrencilerin akademik başarı ve tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden yarı deneysel desen çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Kırşehir ili Merkez İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir ilkokulun 3. sınıfında öğrenim gören iki farklı şubedeki 65 öğrencinin (Deney Grubu = 33, Kontrol Grubu = 32) katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak; üç seçenekli 25 madde 'den oluşan sağlıklı hayat ünitesi akademik başarı testi (KR-20 = 0.91) ve hayat bilgisi dersi tutum ölçeği (α=0.81) kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluk gösterip göstermediğini tespit etmek amacıyla Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grupları arasındaki başarı ve tutum farklılığı belirlemek istenmiştir. Başarı farklılığını belirlemek için bağımsız gruplar t-testi, tutum düzeyi farklılığını belirlemek için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Başarı ve tutum arasındaki ilişki düzeyini belirlemek için tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, akademik başarı ve derse yönelik tutum düzeyi ön test puanları açısından deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık (p= 0.338) bulunamamıştır. Akademik başarı düzeyi son test puanları açısından deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık (p=0.489) bulunamamıştır. Tutum düzeyleri bakımından son test uygulamasından sonra deney grubu lehine anlamlı bir farklılık (p=0.011) bulunmuştur. Başarı ve tutum arasındaki ilişki düzeylerinde deney grubu ön test ve son test başarı ve tutum arasında anlamlı düzeyde ilişki (p=0.001) bulunmuştur. Kontrol grubu ön test ve son test başarı ve tutum düzeyi arasında anlamlı bir ilişki (p=0.586) bulunamamıştır. Yapılan kalıcılık testi sonucunda hem deney hem de kontrol grubunun kalıcılık düzeyinin olduğu ancak deney grubunun kalıcılık seviyesinin daha yüksek olduğu sonucu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, hayat bilgisi dersinin eğitsel oyun yöntemi ile işlenişinin öğrencilerin akademik başarılarına yönelik herhangi bir etkisi olmadığı ancak derse yönelik tutum üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many different methods and techniques need to be used in the education and training process. One of these is the educational game method that offers a learning experience by doing and experiencing. Educational games are one of the methods used in many courses during the teaching process. With this method, students both gain academic skills and have the opportunity to learn while having fun. It is especially important for primary school children to have these experiences. Life Sciences course contents were also deemed suitable for the use of educational games. This study was conducted to determine the effect of using the educational game method in the life sciences course on students' academic success and attitudes. The research was conducted within the framework of quasi-experimental design, one of the quantitative research designs. The research was conducted in the 2022-2023 academic year with the participation of 65 students (Experimental Group = 33, Control Group = 32) from two different branches studying in the 3rd grade of a primary school affiliated with the Central Provincial Directorate of National Education in Kırşehir province. As a data collection tool; The healthy life unit academic achievement test (KR-20 = 0.91), consisting of 25 items with three options, and the life science course attitude scale (α =0.81) were used. Shapiro-Wilk test was used to determine whether the data conformed to normal distribution. It was desired to determine the difference in achievement and attitude between the experimental and control groups. Independent groups t-test was used to determine the difference in achievement, and Mann Whitney U test was used to determine the difference in attitude level. One Way ANOVA test was used to determine the level of relationship between success and attitude. According to the findings of the research, no significant difference (p = 0.338) was found between the experimental and control groups in terms of pre-test scores of academic success and attitude towards the course. No significant difference (p=0.489) was found between the experimental and control groups in terms of academic achievement level post-test scores. A significant difference (p=0.011) was found in favor of the experimental group after the post-test in terms of attitude levels. In terms of the relationship between success and attitude, a significant relationship (p = 0.001) was found between pre-test and post-test success and attitude in the experimental group. No significant relationship (p=0.586) was found between the pretest and posttest success and attitude levels of the control group. As a result of the research, it was concluded that teaching the life sciences course with the educational game method did not have any effect on the academic achievement of the students, but it had a positive effect on the attitude towards the course.