0-5 yaş arası çocuklarda beslenme durumu ile hemoglobin ve serum çinko düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status, hemoglobin and serum zinc status of 0-5 years old children
- Tez No: 195921
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde sık görülen mikrobesin ögesi eksikliklerinin başında demir ve çinko yetersizliği gelmektedir. Bu çalışma 0-5 yaş arası çocukların kan demir ve çinko düzeyini belirlemek, bu değerleri ile beslenme durumları, antropometrik ölçümleri ve ailelerine ait özellikleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 150 çocuğun hemoglobin ve hematokrit, 71 çocuğun serum çinko düzeylerine bakılmıştır. Çocukların %40'ında demir yetersizliği, %46.5'inde çinko yetersizliği saptanmıştır. Çinko yetersizliği görülen çocukların % 45.5'inde hemoglobin düzeylerinin de düşük olduğu saptanmıştır. Çocukların enerji ve protein alımlarıyla hematokrit ve hemoglobin düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Kalsiyum, demir, A vitamini ve C vitamini tüketimleriyle hemoglobin, hematokrit ve çinko düzeyleri arasında ilişki saptanmamıştır. Çocukların inek sütüne başlama yaşıyla hemoglobin, hematokrit ve çinko değerleri arasında negatif ilişki bulunmuştur. Araştırmaya katıldığı zamanda yaşları 0-6 ay arası olan ve tek başına anne sütü ile beslenenlerde demir yetersizliği görülme sıklığı % 19.2 iken, tek başına anne sütü ile beslenmeyenlerde bu oran % 45.5'tir. Çocukların vücut ağırlıkları ve boy uzunluklarıyla hemoglobin, hematokrit düzeyleri arasında negatif korelasyon saptanırken, çinko düzeyleriyle arasında ilişki bulunamamıştır. Ebeveynlerinin eğitim düzeyleri, annenin çalışma durumu, çocuğa bakan kişi, ailedeki birey ve çocuk sayısı, annenin gebelik yaşı, iki gebelik arası süre ve ebeveynlerinin sigara içme durumlarıyla çocukların hemoglobin, hematokrit ve çinko düzeyleri arasında ilişki bulunamamıştır. Sıfır-5 yaş arası demir desteği yapılan çocukların %11.5'inde Hb
Özet (Çeviri)
Zinc and iron deficiencies are the most frequent micronutrient deficiencies seen in the developing countries. In this study, hemoglobin and hematocrit and serum iron levels of the 0-5 years old childen were to evaluate the relationship between these parameters and nutrition status, anthropometric status and familial charecteristics. Of the 150 children, 71 had blood zinc levels were assessed. Iron deficiency was detected in 40 % of the children while zinc deficiency in 46.5 %. Both hemoglobin and zinc levels were low in the 45.5 % of the children.. A positive correlation was found between the hematocrit and hemoglobin levels and energy and protein intakes. No relation was found between calcium, iron, vitamin A, vitamin C intake and blood hematocrit, hemoglobin and zinc levels. However there was a negative significant difference between the blood hemoglobin, hematocrit, zinc levels and introducing age for cow milk. Prevalance of iron deficiency was 19.2 % in exclusively breastfed children during their first 6 months period vs 45.5 % in other children. A negative corelation was found between the weight and length/height of the children and hematocrit and hemoglobin levels, there was no corelation with zinc levels. Education levels of the parents, working status of the mother, the caring giver, the number of the person and children in the family, gestational age of the mother, duration between pregnancies and smoking habits of the parents were not corelated with hemoglobin, hematocrit and zinc levels. Out of total 11.5% of children had Hb