Fantastik çocuk edebiyatı ürünlerinin ortaokul öğrencilerinin okuma becerisine etkisi
The effect of fantastic children's literature products on reading skills of middle school students
- Tez No: 883052
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye'de okur-yazar oranı 2022 yılı TÜİK verilerine göre %97'dir. Fakat düzenli bir okuma kültürüne sahip insan sayımız azdır. Okuma kültürüne sahip bireyler yetiştirmek için anne baba ve öğretmenlere büyük görev düşmektedir. Bireylerin erken yaşta nitelikli çocuk edebiyatı ürünleriyle tanışması onların ileri yaşlarında bilinçli bir okur olarak yetişmesi için atılması gereken önemli bir adımdır. Çocuk edebiyatı eserleriyle çocuk yaşında tanışmış bir öğrenciye okuma sevgisi kazandırmak ve okuma kültürü edinmesini sağlamak çok daha kolay olacaktır. Çocuk yaşta okuma sevgisi edindirmek için yapılması gereken bir başka husus ise çocukları sevebilecekleri yazın türleriyle buluşturmaktır. Çocukların sevdikleri türleri okuması, okumayı eğlenceli hâle getirdiği için onlara okuma alışkanlığı kazandırmak da bir o kadar kolaylaşacaktır. Çocukların sevdiği türleri belirlerken onların düşünce yapısına uygun, hayal dünyasını zenginleştirecek, yaratıcı düşünme becerisini geliştirecek türler seçilmelidir. Fantastik çocuk edebiyatı ürünleri çocukları eğlenceli bir oyun havası içine çekerek onların duygu ve düşüncelerine hitap edip okuduklarını özümsemesini sağlar. Bu sebeplerden fantastik çocuk edebiyatı ürünleri çocuklara okuma kültürü kazandırmak için kullanılabilecek öncelikli türlerdendir. Bu çalışma ile fantastik çocuk edebiyatı eserlerinin ortaokul öğrencilerinin okuma tutumuna, okuduğunu anlama düzeyine ve okuma hızına olan etkileri ölçülmek istenmiştir. Araştırma yapılırken nicel araştırma yöntemi ile çalışılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden, deney ve kontrol gruplu yarı yapılandırılmış deneysel desenli araştırma modeli uygulanmıştır. Bu araştırma, 2022-2023 eğitim- öğretim yılında Ankara ilinin, Çankaya İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı Ümitköy Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulunda yürütülmüştür. Bu araştırmanın evrenini Türkiye'deki ortaokul 6. sınıf öğrencileri oluştururken örneklemini ise Ümitköy Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulunun 6. sınıf öğrencilerinin bir grubu oluşturmaktadır. Alanyazın tarandığında fantastik edebiyat ürünlerinin okuma becerileri üzerine etkisi hususunda daha önce yapılmış herhangi bir çalışma ile karşılaşılmamıştır. Fantastik edebiyatın, katılımcıların okuma becerisini ne yönde etkileyeceği, öğrencilerin akademik hayatında nasıl sonuçlar ortaya çıkaracağı probleminin cevabı aranmıştır. Bu araştırma neticesinde; elde edilen sonuçlara göre okuduğunu anlama düzeyi ve okuma tutumu üzerine anlamlı bir fark elde edilmemekle beraber okuma hızına ilişkin verilere bakıldığında deney grubunun, kontrol grubundan daha hızlı okuduğu gözlemlenmiştir. Fantastik çocuk edebiyatı eserlerini okuma ile ilgili yapılan bu araştırmada elde edilen sonuçların eğitimcilere, kitap yazarlarına ve Millî Eğitim Bakanlığına, öğrencilerin okuma becerileri alanında karar verme durumlarında destek olacak bir kaynak niteliğinde olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The literacy rate in Turkey is 97% according to 2022 TÜİK data. However, the number of people with a regular reading culture is low. Parents and teachers have a great responsibility in raising individuals with a reading culture. Introducing individuals to qualified children's literature products at an early age is an important step to be taken in order for them to grow up as conscious readers in their later years. It will be much easier to instill a love of reading and a reading culture in a student who has been introduced to children's literature at a young age. Another thing that needs to be done to instill a love of reading at a young age is to introduce children to the types of literature they may like. Since children's reading of their favorite genres makes reading fun, it will be easier for them to acquire the habit of reading. When determining the genres that children like, genres that suit their mindset, enrich their imagination, and develop their creative thinking skills should be chosen. Fantastic children's literature products draw children into a fun game atmosphere, appeal to their feelings and thoughts, and enable them to assimilate what they read. For these reasons, fantasy children's literature products are among the priority genres that can be used to instill a reading culture in children. This study aimed to measure the effects of fantastic children's literature works on secondary school students' reading attitudes, reading comprehension levels and reading speed. While conducting the research, quantitative research method was used. Among the quantitative research methods, a semi-structured experimental design research model with experimental and control groups was applied. This research was conducted in the 2022-2023 academic year at the Ümitköy Anatolian Imam Hatip High School Science and Social Sciences Project School, affiliated with the Çankaya District National Education Directorate of Ankara. While the population of this research consists of 6th grade secondary school students in Turkey, the sample consists of a group of 6th grade students of Ümitköy Anatolian Imam Hatip High School Science and Social Sciences Project School. When the literature was scanned, no previous study was found on the effect of fantasy literature products on reading skills. The answer to the problem of how fantasy literature will affect the reading skills of the participants and what results it will produce in the academic life of the students has been sought. As a result of this research; According to the results obtained, although there was no significant difference in reading comprehension level and reading attitude, when the data regarding reading speed was examined, it was observed that the experimental group read faster than the control group. It is thought that the results obtained in this research on reading fantasy children's literature works are a resource that will support educators, book authors and the Ministry of National Education in making decisions about students' reading skills.