Kedi ve köpeklerin parvovirus enfeksiyonunda klinikopatolojik bulguların değerlendirilmesi ve tanısal yöntemlerle karşılaştırılması
Comparative diagnostic approachment toclinicopathological findings in parvovirus infection of cat and dogs
- Tez No: 914921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERAY ALÇIĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Parvovirüs enfeksiyonu ilk kez 19.yüzyılın başında dünyada çeşitli coğrafyalarda ortaya çıkmaya başlamıştır. Ülkemizde ise Parvovirüs ile köpeklerde ilgili ilk bilgiler 1970'li yıllara dayanmaktadır. Geçmişten günümüze kadar edinilen bilgiler doğrultusunda, virüsün kedi ve köpeklerde dışkı, salya, kusmuk, idrarla çevreye saçıldığı, vücuda oral yolla alımı sonrası 4-7 gün gibi kısa süre içerisinde gastrointestinal sistem ile kan tablosunda ciddi sorunlara yol açtığı görülmüştür. Akut olarak başlayan enfeksiyon, kısa bir süre içerisinde kemik iliği yetmezliği ve lenfoid doku tutulumu sebebiyle kedi ve köpeklerde çok ölümcül bir hale gelebilmektedir. Virüsün, daha çok fekal-oral yolla ya da kontamine gıda ve materyallerle doğrudan temas yoluyla sağlıklı hayvanlara bulaştığı görülmüştür. Özellikle yeni doğan köpeklerde akut interstisyel miyokarditis gelişmesinin mortaliteye sebep olma riski çok yüksek görülmektedir. Bu tez çalışmasında, kedi ve köpeklerde Parvovirüs enfeksiyonları için tanıya ulaşırken geniş kapsamda hayvan sahiplerinden edinilen anamnez bilgileri ve klinik muayene bulgularına dayanarak, kan periferik yayma, tam kan parametleri ve biyokimyasal parametreler değerlendirilmiş olup birçok çalışmada gün yüzüne çıkarılmamış sitomorfolojik incelemelere dayalı yaklaşım sergilenmiştir. Hayvanların kan serumundan moleküler temelli laboratuar tanı yöntemlerinden olan Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR)'ndan yararlanılmıştır. PZR ile kedi ve köpek kanlarından izole edilen Kedi ve Köpek Parvovirüs (FPV ve CPV-2) tipleri semptom, kan tablosu, serum biyokimyası ve sitopatoloji bulguları eşliğinde 10 kedi ve 10 köpekten toplanan, immunokromotografi sonuçlarıyla korele edilerek incelenmiştir. Kedi ve köpeklerdeki analizlerden elde edilen tüm bu sonuçlar, sitopatolojik bulgular ile aralarında pozitiflik/negatiflik durumuna göre karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Aynı zamanda hayvanların aşılı-aşısız olması fark etmeksizin bu bilgilerle birlikte çalışma dahilinde serum antikor titresine bakılmıştır. Bu çalışmada Parvovirüs enfeksiyonunda, kedi ve köpeklerde akut ve subakut enfeksiyon sırasında çoğunlukla nötrofil granülosit ve lenfosit sayılarının değiştiği fark edilmiştir. Enfeksiyon sürecinde hem kedi hem de köpeklerde nötropeninin sanıldığı kadar belirgin olmadığı anlaşılmıştır. Periferik kan yaymalarında ise formül lökosit (%) sonuçlarında gerek sağlam gerek band nötrofil artışı görülmüştür. Sonuç olarak, Parvovirüs hastalığının kedi ve köpeklerde hangi dönemde karşılaşıldığının tespiti ve hastalığın prognozu adına antijen tespiti, antikor titresinin ölçülmesi, periferik kan yayma ve tam kan sayımı ile kan biyokimyası sonuçlarının bir bütün halinde değerlendirilmesinin yararlı olduğu düşünülmüştür. Parovivurs enfeksiyonlarında kan tablosu dışında periferik kan yaymadan elde edilen sitopatolojik veriler eşliğinde eritrositler başta olmak üzere nötrofil granülosit ile trombositlerdeki hücresel anormalliklerin geliştiği görülmüştür, Elde edilen bu kapsamlı sonuçlar sayesinde, kedi ve köpek parvovirüs hastalıklarında mevcut gelişmelerdeki eksik kalan noktaların giderilmesi adına önemli bir çalışma olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Parvovirus infection is first appeared in various parts of the world at the beginning of the 19th century. In our country, the first information about Parvovirus in dogs dates back to the 1970s. According to information obtained from the past to the present, the virüs is shed into the environment in cats and dogs through feces, saliva, vomit, and urine, and it has been observed that it causes serious problems in the gastrointestinal system and blood picture within a short period of 4-7 days after oral intake. The infection, which starts acutely, can become very fatal due to bone marrow failure and lymphoid tissue involvement in cats and dogs in a short period of duration. It has been observed that the virüs is transmitted to healthy animals mostly through the fecal-oral route or through direct contact with contaminated food and materials. The risk of developing acute interstitial myocarditis, especially in newborn puppies, is seen to be too high. In this thesis study, while reaching a diagnosis for Parvovirus infections in cats and dogs, blood peripheral smear, whole blood parameters and biochemical parameters were evaluated based on anamnesis information and clinical examination findings obtained from animal owners in a wide range and an approach based on cytomorphological examinations that have not been revealed in many studies was exhibited. Polymerase Chain Reaction (PCR), which is a molecular-based laboratory diagnostic method, was used from blood serum and feces of animals. Feline and Canine Parvovirus (FPV and CPV-2) types isolated from cat and dog bloods with PCR were examined by correlating with immunochromatography results which were collected from 10 cats and 10 dogs with clinical symptoms, blood picture, serum biochemistry and cytopathological findings. All these results obtained from the analyses in cats and dogs were comparatively evaluated according to the cytopathological findings and the positivity/negativity status between them. At the same time, regardless of whether the animals were vaccinated or not, serum antibody titers were examined within the scope of the study together with this information. In this study, it was noticed that neutrophil granulocyte and lymphocyte counts mostly changed during acute and subacute infection in cats and dogs in Parvovirus infection. It was understood that neutropenia was not as obvious as thought in both cats and dogs during the infection process. In peripheral blood smears, both solid and band neutrophil increase was observed in formula leukocyte (%) results. In conclusion, it was thought that it would be useful to evaluate the antigen detection, antibody titer measurement, peripheral blood smear and complete blood count and blood biochemistry results as a whole in order to determine the period in which Parvovirus disease is encountered in cats and dogs and for the prognosis of the disease. In parovirüs infections, it was observed that cellular abnormalities developed in erythrocytes, neutrophil granulocytes and platelets with cytopathological data obtained from peripheral blood smear other than blood table. Thanks to these comprehensive results, it was thought that it was an important study to eliminate the missing points in the current developments in cat and dog Parvovirus diseases.