Aile hekimliği polikliniğine başvuran 30-70 yaş grubu kadınların kanser taramalarına yönelik tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Applicant to family medicine polyclinic evaluation of the attitudes and behaviors of women in the 30-70 year group towards cancer screening
- Tez No: 883099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Kanser önemli oranda mortalite ve morbiditeye neden olan önemli bir halk sağlığı problemidir. Kanser taramaları; mortaliteyi önemli ölçüde azaltan, erken evrede tespit edilip tedavi imkanı sağlayan, maliyet uygun testlerdir. Özellikle kolorektal kanserler, meme kanseri ve serviks kanserlerinin tarama yöntemleri ile mortalitesinin azaltılabileceği gösterilmiştir. Çalışmamızda Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi birinci basamak sağlık hizmetleri polikliniklerine müracaat eden 30-70 yaş grubundaki kadınların kanser taramaları hakkındaki tutum ve davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel ve analitik tipte bir çalışmadır. Araştırmaya Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi birinci basamak sağlık hizmetleri polikliniklerine 16.10.2023- 16.01.2024 tarihleri arasında başvuran, 30-70 yaş grubundaki 370 kadın hasta dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik ve kanser tarama özelliklerini sorgulayan veri formu ile Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği (KTYTÖ) yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Veriler IBM SPSS 25.0 paket programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Cancer causes significant mortality and morbidity and is a major public health problem. Cancer screening; they are cost-effective tests that significantly reduce mortality, provide detection and treatment at an early stage. It has been shown that the mortality of colorectal cancer, breast cancer and cervical cancer can be reduced with screening methods. The aim of this study was to examine the attitudes and behaviors of women aged 30-70 years who applied to primary health care outpatient clinics of Ankara Training and Research Hospital about cancer screening. Materials and Methods: This is a prospective observational and analytical study. 370 female patients in the 30-70 age group who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine outpatients clinics between 16.10.2023 and 16.01.2024 were included in study. The data form questioning sociodemographic and cancer screening characteristics and the Attitude Scale Toward Cancer Screenings (KTYTS) were administered to the participants using face-to-face interview technique. Data were analyzed with IBM SPSS 25.0 package program.