OECD ülkelerinde sağlık sektörünün incelenmesi ve sağlığın beşeri sermayeye etkisinin ekonomik büyümedeki rolü
Review of the health sector in OECD countries and the role of the impact of health on human capital on economic growth
  1. Tez No: 883107
  2. Yazar: PINAR KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK SERTKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sağlık, insan ömrünün uzatılmasında ve yaşam kalitesinin korunup artırılmasında önemli bir değişkendir. İnsanın fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tam iyilik hali olarak tanımlanan sağlığın önemi Covid-19 pandemisi ile yeniden gündem olmuş, Dünya çapında birçok alanı etkilemiştir. Ekonomik açıdan bakıldığında sağlığın beşeri sermayenin belirleyici iki temel unsurundan biri olması, beşeri sermayenin ise ekonomik büyüme üzerindeki pozitif etkileri birçok çalışmayla teoride desteklenmiştir. Bu çalışmanın amacı Mankiw Romer Weil (MRW) modelinin içinde yer alan beşeri sermaye değişkeninin eğitim ve sağlık olarak ikiye ayrılarak ayrı ayrı test edilmesi ve sağlığın ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin ortaya koyulmasıdır. Bu amaca uygun olarak ilk bölümde sağlık, sağlık göstergeleri ve sağlık ekonomisi açıklanmıştır ve OECD ülkelerine ilişkin veriler sunulmuştur. İkinci bölümde ekonomi ve sağlık ilişkisi ortaya konulmuş ve MRW modeli açıklanmış, literatürdeki örnekler sunulmuştur. Üçüncü bölümde panel veri ekonometrisi yöntemiyle analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular teoriyle uygun olup, İşgücü başına Gayrisafi Yurtiçi Hasılaya en büyük etkiyi sağlık değişkeni olarak seçilen doğuşta beklenen yaşam süresinin yaptığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health is an important variable in extending human life and maintaining and improving the quality of life. The importance of health, defined as a person's complete physical, spiritual and social well-being, has become a current issue with the Covid-19 pandemic and has affected many fields around the World. From an economic perspective, the fact that health is one of the two basic determining factors of human capital and the positive effects of human capital on economic growth have been supported in theory by many studies. The aim of this study is to test the human capital variable in the Mankiw Romer Weil (MRW) model separately, by dividing it into two as education and health, and to reveal the effect of health on economic growth. In accordance with this purpose, in the first part, health, health indicators and health economics are explained and data for OECD countries are presented. In the second chapter, the relationship between economy and health is revealed, the MRW model is explained, and examples from the literature are presented. In the third section, analyzes were carried out using the panel data econometrics method. The findings obtained are in accordance with the theory, and it has been found that the life expectancy at birth, which is chosen as the health variable, has the biggest impact on the Gross Domestic Product per workforce.