İdiopatik ve diyabetik epiretinal membran olgularında evrelerine göre pars plana vitrektomi cerrahisi sonrası retinal katmanların kalınlık ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of thickness measurements of retinal layers after pars plana vitrectomy surgery in idiopathic and diabetic epiretinal membrane cases according to their stages
- Tez No: 883108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KOCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmada idiyopatik ve diyabetik ERM nedeniyle PPV cerrahisi uygulanan olgularda retina segmentlerinin morfolojik ve kalınlık değişiklikleri araştırmayı ve karşılaştırmayı amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ekim 2018 ile Eylül 2023 tarihleri arasında retina polikliniğine başvuran 30- 85 yaş arası 34'ü iERM ve 31'i dERM tanısı ile takip edilip görme keskinliğinde azalması olan ve bu nedenle PPV uygulanan hastalar hastaların dosyaları ve OKT görüntüleri retrospektif olarak taranan, ERM tanısı almış olup ameliyat sonrası takip süresi 6 ay veya daha uzun olan hastalar dahil edildi. Hastalar yaş, cinsiyet, sistemik ve oküler hastalık varlığı, başlangıç görme keskinliği, preoperatif ve postoperatif en az 6. ayda en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri, fundus muayene bulguları, OKT parametreleri ve komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Ameliyat öncesi en son vizitteki bulgular ve ameliyat sonrası 6.ay vizitindeki bulgular kayıt altına alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların EİDGK'si Snellen eşeli ile yapıldı. İstatiksel analiz için Snellen eşeline göre GK değerinin ondalık gösteriminin eksi logaritması hesaplanarak logMAR'a çevrildi. Optik koherens tomografi (OKT) ile fovea kontur morfolojisi, santral maküla kalınlığı (SMK), retina sinir lifi tabaka kalınlığı (RSLT) gangliyon hücre tabaka kalınlığı (GHT), iç pleskiform tabaka kalınlığı (İPT) iç nükleer tabaka kalınlığı (İNT), dış plesiform tabaka kalnlılığı (DPT), dış nükleer tabaka kalınlığı (DNT), iç ve dış retinal tabakaların kalınlıkları (İRK ve DRK), eksternal limitan membran bütünlüğü (ELM), elipsoid zon bütünlüğü (EZ), subfoveal sıvı varlığı, pamuk topu işareti varlığı, iç retina tabakalarının disorganizasyonu (DRIL) varlığı değerlendirildi. Ektopik iç fovea tabaka varlığına göre hastalar evrelendirildi. OKT parametrelerinin GK ile ilişkisi araştırıldı. Bulgular: iERM grubunda preoperatif foveal pit varlığı daha iyi GK ile ilişkiliydi (p=0,030). dERM grubunda preoperatif subfoveal sıvı varlığı , DRIL varlığı*, EİFT varlığı**, ileri evre*** ve kistik değişiklik varlığı**** preoperatif düşük GK ile ilişkiliydi ( sırasıyla p=0,008; p=0,001*; p=0,021**; p=0,001***; p=0,043****). dERM grubunda preoperatif subfoveal sıvı varlığı, EİFT varlığı* ve ileri evre** postoperatif düşük GK ile ilişkiliydi (p=0,002; p=0,016*; p=0,018**).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate and compare the morphological and thickness changes of retinal segments in patients who underwent PPV surgery for idiopathic and diabetic ERM. Materials and Methods: Between October 2018 and September 2023, 34 patients between the ages of 30 and 85 who were admitted to the retina outpatient clinic with the diagnosis of iERM and 31 patients with the diagnosis of dERM and who had decreased visual acuity and therefore underwent PPV. Patients with ERM and postoperative follow-up period of 6 months or longer were included. Patients were evaluated in terms of age, gender, presence of systemic and ocular diseases, initial visual acuity, preoperative and postoperative best corrected visual acuity at least 6 months, fundus examination findings, OCT parameters and complications. Preoperative findings at the last visit and postoperative findings at the 6th month visit were recorded. BCVA of the patients included in the study was performed with Snellen threshold. For statistical analysis, the negative logarithm of the decimal representation of the VA value according to the Snellen threshold was calculated and converted to logMAR. Optical coherence tomography (OCT) was used to determine foveal contour morphology, central macular thickness (CMT), retinal nerve fibre layer thickness (RNLT), ganglion cell layer thickness (GCL), inner plasciform layer thickness (IPL), inner nuclear layer thickness (INL), outer plasiform layer thickness (OPL), Outer nuclear layer thickness (ONL), thickness of inner and outer retinal layers (IRL and DRL), external limiting membrane integrity (ELM), ellipsoid zone integrity (EZ), presence of subfoveal fluid, presence of cotton ball sign, presence of disorganisation of inner retinal layers (DRIL) were evaluated. Patients were staged according to the presence of ectopic inner foveal layer. The relationship between OCT parameters and VA was investigated. Results: In the iERM group, the presence of preoperative foveal pit was associated with better VA (p=0.030). In the dERM group, the presence of preoperative subfoveal fluid, presence of DRIL*, presence of EIFT**, advanced stage*** and presence of cystic changes**** were associated with lower preoperative VA (p=0.008; p=0.001*; p=0.021**; p=0.001***; p=0.043**** respectively). The presence of preoperative subfoveal fluid, presence of EIFT* and advanced stage** were associated with lower postoperative VA in the dERM group (p=0.002; p=0.016*; p=0.018**).