Serebral palsi tanısı almış çocukların annelerine uygulanan 'Yetişkinler İçin Uyarlanmış Merhamet Temelli Eğitim Programı'nın merhamet, depresyon ve psikolojik dayanıklılık üzerindeki etkisinin incelenmesi
Study of the effect of the 'Compassion-Based Training Program Adapted for Adults' applied to mothers of children diagnosed with cerebral palsy on compassion, depression and psychological resilience
- Tez No: 883106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, Serebral Palsili (SP) çocukların annelerine uygulanan Yetişkinler İçin Uyarlanmış Merhamet Temelli Eğitim Programı'nın (YİUMTEP) merhamet, depresyon ve psikolojik dayanıklılık üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırmada karma desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Muş ili merkez ilçesindeki rehabilitasyon merkezlerinden hizmet alan SP'li çocukların anneleri oluşturmuştur. Bu araştırmanın örneklemini oluşturan 20 SP'li çocuğun annesi seçkisiz yöntemle belirlenmiş olup, 10'u kontrol 10'u deney olmak 2 gruba ayrılmıştır. Araştırmanın nicel verileri Bireysel Tanıtım Formu, Yetişkin Merhamet Ölçeği, Burns Depresyon Ölçeği ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Nitel veriler ise yapılandırılmamış açık uçlu görüşme yürütme ve görüşme notlarından elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 27 paket programı kullanılmıştır. Nitel verilerin çözümlenmesinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada; deney ve kontrol gruplarının merhamet, depresyon ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. SP'li çocukların annelerinin merhamet, depresyon ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte YİUMTEP'ten sonra; deney grubunun merhamet düzeyi ve merhametin alt boyutlarından davranışsal merhamet düzeylerinin ilk ve son testleri arasında anlamlı bir fark (T2>T1), aynı grupta yer alan annelerin genel depresyon düzeyinde ilk testlerin son ve izlem testleri arasında anlamlı bir fark olduğu (T1>T2, T1>T3), ayrıca depresyonun alt boyutlarından aktiviteler ve kişisel ilişkilerin ilk test ile son ve izlem testleri arasında anlamlı bir fark olduğu (T1>T2, T1>T3), duygu ve düşünceler alt boyutunda ilk ve son test arasında anlamlı bir fark olduğu (T1>T2), duygu yitimi alt boyutunda ilk ve izlem testi arasında anlamlı bir fark olduğu (T1>T3) tespit edilmiştir. Kontrol gruplarının grup içi karşılaştırılmasında anlamlı bir fark belirlenmemiştir. Araştırmada YİUMTEP'in SP'li çocukların annelerinin merhamet ve depresyon üzerinde etkili olduğu, psikolojik dayanıklılıkları üzerinde ise kısmen etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu kapsamda YİUMTEP ve benzeri programların üniversite, Sivil Toplum Kurum/Kuruluşları (STK) ve Bakanlıklarca projelendirilip desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of the Adapted Compassion-Based Education Program for Adults (ACBEPA) applied to mothers of children with Cerebral Palsy (CP) on compassion, depression, and psychological resilience. The mixed design method was used in the research. The research population consists of mothers of children with CP who receive service from rehabilitation centers in the central district of Muş province. The mothers of 20 children with CP, who constitute the sample of this research, were determined by random method and were divided into 2 groups: 10 control and 10 experimental. Quantitative data of the study were obtained using the Individual Information Form, Adult Compassion Scale, Burns Depression Scale, and Psychological Resilience Scale for Adults. Qualitative data was obtained from unstructured open-ended interviews and interview notes. IBM SPSS Statistics 27 package program was used to analyze quantitative data. Content analysis was used to analyze qualitative data. In the research; It was determined that there was no significant difference between the compassion, depression and psychological resilience levels of the experimental and control groups. It was found that mothers of children with CP had high levels of compassion, depression, and psychological resilience. However, after applying a compassion-based training program adapted for adults for 8 weeks; There was a significant difference between the first and last tests of the experimental group's compassion level and behavioral compassion levels, one of the sub-dimensions of compassion (T2>T1), and a significant difference between the first, last and follow-up tests in the general depression level of the mothers in the experimental group (T1>T2, T1>T3). ), there is also a significant difference between the first test and the last and follow-up tests (T1>T2, T1>T3), which are sub-dimensions of depression, activities, and personal relationships. There is a significant difference between the first and last test in the emotions and thoughts sub-dimension (T1>T2 ), it was determined that there was a significant difference between the initial and permanence test (T1>T3) in the emotion loss sub-dimension. A significant difference was defined in the intragroup comparison of the control groups. In the study, it was concluded that a compassion-based training program adapted for adults was effective on the compassion and depression of mothers of children with CP and was partially effective on their psychological resilience. In this context, it is recommended that compassion-based training program adapted for adults and similar programs be designed and supported by universities, Non-Governmental Organisations, and Ministries.