The effect of gamification on the success and motivation of elementary school students in English language vocabulary teaching in Di̇yarbakır EFL classes
Dı̇yarbakır'da İngiliz dili eğitimi sınıflarındaki İngı̇lı̇zce kelı̇me öğretı̇mı̇nde oyunlaştırmanın ı̇lköğretı̇m öğrencı̇lerı̇nı̇n başarı ve motı̇vasyonuna etkı̇sı̇
- Tez No: 883110
- Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, dört haftalık bir İngilizce kelime öğrenme programında oyunlaştırma unsurlarının 62 altıncı sınıf öğrencisinin akademik başarısı ve motivasyonu üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırmada, 12 İngilizce dersinden oluşan dört haftalık bir dönemde, deney grubundaki 31 öğrenciye oyunlaştırma teknikleri kullanılarak, kontrol grubundaki 31 öğrenciye ise geleneksel yöntemler kullanılarak ders verilmiştir. Araştırmada deney ve kontrol grupları arasındaki farkları ölçmek için anketler, görüşmeler, ön testler ve son testler kullanmıştır. Oyunlaştırma tekniği uygulanan deney grubundaki öğrenciler, İngilizce kelime öğrenimine yönelik daha olumlu tutumlar sergilemiş, motivasyonları artmış ve kelime bilgilerini pratikte daha iyi kullanabilmişlerdir. Bununla birlikte, ders içeriğinin anlaşılmasında bazı karışıklıklar gibi zorluklar da gözlemlenmiştir. Bu çalışma, oyunlaştırmanın motivasyon ve pratik uygulama üzerindeki olumlu etkilerini vurgulayarak, dil öğreniminde oyunlaştırmanın etkinliği konusunda değerli fikirler sunmaktadır. Anahtar Terimler: İngilizcenin öğretimi, Oyunlaştırma, Akademik başarı, Motivasyon.
Özet (Çeviri)
This study explores the influence of gamification elements on the academic achievement and motivation of 62 6th-grade students during a four-week English vocabulary learning program. The target unit was taught to the 31 students in the experimental group using gamification techniques and to the 31 students in the control group using a non-gamified method throughout the course of a 4-week period consisting of 12 English classes. The research employed pre-tests and post-tests, alongside questionnaires and interviews, comparing outcomes between experimental and control groups. The experimental group, exposed to gamification, exhibited significantly more positive attitudes toward English vocabulary learning. Motivation, perceived difficulty, and practical application of vocabulary showed improvement. Nevertheless, challenges emerged, including potential confusion in course content comprehension. The study contributes insights into the effectiveness of gamification in language learning, highlighting its positive impact on motivation and practical application. Key Terms: ELT, Gamification, Academic achievement, Motivation.