Matematik öğretmenlerinin Türk-İslam matematikçilerinin yaşam öykülerine ve matematik öğretiminde kullanımına ilişkin görüşleri
Mathematics teachers' opinions on the life stories of Turkish-Islamic mathematics and their use in mathematics teaching
- Tez No: 883123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma ortaokul matematik öğretmenlerinin 8. yy ve 17. yy arasında yaşamış Türk-İslam matematikçilerinin yaşam öykülerine ve matematik öğretiminde kullanımı ile ilgili görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmaya; 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinin Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Sultangazi, Fatih, Kağıthane, Beşiktaş ilçelerinde görev yapan 200 adet gönüllü ortaokul matematik öğretmeni katılım sağlamıştır. Ön araştırma olarak 2018 yılında yapılandırılan matematik öğretim programı ve bu programa uygun olarak hazırlanan matematik ders kitapları incelenerek 10 adet Türk-İslam matematikçisi belirlenmiştir. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen anket ve mülakat formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerden alt problemlere ait kategoriler ve kodlar oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda öğretmenlerin Türk-İslam matematikçilerini yeterince tanımadığı görülmüştür. Araştırmaya göre öğretmenlerin, Türk-İslam matematikçilerinin yaşam öykülerine her sınıf düzeyinde yer verilmesi gerektiğine inandıkları ortaya çıkmıştır. Katılımcıların, Türk-İslam matematikçilerini farklı bilim dallarında çalışmalar yapan, meraklı, azimli, sabırlı, çalışkan ve çok yönlü kişiler olarak gördükleri belirlenmiştir. Araştırmanın öneriler kısmında elde edilen bulgulardan yola çıkılarak araştırma sonuçlarına ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the opinions of secondary school mathematics teachers about the life stories of Turkish-Islamic mathematicians who lived between the 8th and 17th centuries and their use in mathematics teaching. A mixed method was used in the research, where qualitative and quantitative methods were used together. To work; In the 2023-2024 academic year, 200 volunteer secondary school mathematics teachers working in Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Sultangazi, Fatih, Kağıthane and Beşiktaş districts of Istanbul province participated. As a preliminary research, 10 Turkish-Islamic mathematicians were identified by examining the mathematics curriculum structured in 2018 and the mathematics textbooks prepared in accordance with this program. A survey and interview form developed by the researcher was used to collect data. Categories and codes for sub-problems were created from the data obtained. As a result of the study, it was seen that teachers did not know Turkish-Islamic mathematicians sufficiently. According to the research, it was revealed that teachers believed that the life stories of Turkish-Islamic mathematicians should be included at every grade level. It has been revealed that the participants see Turkish-Islamic mathematicians as curious, determined, patient, hard-working and versatile people who work in different branches of science. In the suggestions section of the research, suggestions for the research results and researchers are presented based on the findings.